Caritas Polska ogłosiła start ogólnopolskiej zbiórki finansowej dla osób poszkodowanych przez powódź, która dotknęła mieszkańców kilku regionów kraju. Organizacja, znana z niesienia pomocy w sytuacjach kryzysowych, przeznaczyła 200 tys. zł na pilne działania interwencyjne na terenach diecezji opolskiej, świdnickiej, bielsko-żywieckiej i legnickiej.

POLECAMY: Tusk 13 września powiedział: „prognozy nie są alarmujące”. Aktualnie powódź idzie w setki milionów strat

Jak wspierać finansowo?

Caritas zachęca wszystkich do wsparcia finansowego, które można przekazać na stronie www.caritas.pl. Możliwe są również wpłaty za pomocą systemu BLIK na numer telefonu 668 070 000 z tytułem „POWODZ”, a także przelewy tradycyjne na konto:
Nr konta: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
Tytuł: „POWODZ”.

Potrzeba pomocy rzeczowej

Obok środków finansowych, Caritas apeluje również o pomoc rzeczową od firm, która w tej chwili jest najbardziej pilna. Szczególnie potrzebne są:

  • osuszacze,
  • woda pitna,
  • agregaty prądotwórcze,
  • łopaty, taczki,
  • gumowce, ścierki,
  • artykuły higieniczne,
  • żywność o długim terminie ważności.

Jednak zbiórka rzeczowa od osób indywidualnych nie jest obecnie prowadzona, a działania interwencyjne koordynują samorządowe sztaby kryzysowe, we współpracy z lokalnymi oddziałami Caritas w regionach dotkniętych klęską żywiołową.

Pilna pomoc dla zalanych regionów

Jak informuje Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska, kluczowe jest przygotowanie się na długoterminową pomoc. „Musimy być gotowi na długofalowe działania pomocowe. W tym momencie do zalanych terenów często nie ma dostępu, np. do Głuchołaz, które zostały odcięte od świata” – podkreśla Jarosz-Jarszewska.

Od jutra wolontariusze oraz pracownicy Caritas będą dostarczać wodę pitną, pieczywo, środki czystości oraz żywność do Głuchołaz, Nysy, Prudnika, Moszczanki, Łąki Prudnickiej i okolicznych miejscowości.

Jadłodajnie dla poszkodowanych

Caritas, oprócz wsparcia materialnego, uruchomiła także pomoc w formie darmowych posiłków. Na szczególne wsparcie mogą liczyć osoby wykluczone oraz bezdomne. W wielu miejscach otwarto całodobowe jadłodajnie, w których każdy poszkodowany może liczyć na ciepły posiłek. Poniżej lista jadłodajni otwartych dla powodzian:

Świdnica

  • Adres: ul. Westerplatte 4-6, 58-100 Świdnica

Dzierżoniów

  • Adres: ul. Kilińskiego 8, 58-200 Dzierżoniów

Nowa Ruda

  • Adres: ul. A. Fredry 8, 57-400 Nowa Ruda

Wałbrzych

  • Adresy: ul. 11-Listopada 65, 58-302 Wałbrzych oraz ul. Niepodległości 24, 58-300 Wałbrzych

Piława Górna

  • Adres: ul. Piastowska 15A, 58-240 Piława Górna

Caritas Diecezji Opolskiej również uruchomiła jadłodajnie w Raciborzu i Nysie, skąd od poniedziałku 16 września będą dostarczane posiłki do powodzian.

Działania na terenie diecezji

Lokalne oddziały Caritas z regionów najbardziej dotkniętych powodzią, takich jak diecezje opolska, świdnicka, bielsko-żywiecka i legnicka, są w stałym kontakcie z samorządowymi sztabami kryzysowymi, by jak najlepiej koordynować pomoc. Caritas Polska przekazała już 200 tys. zł na zakupy najpilniejszych rzeczy, a fundusze te zostaną wykorzystane w nadchodzących dniach na zakup niezbędnych materiałów.

Bądź na bieżąco z informacjami

Caritas Polska prosi o śledzenie bieżących komunikatów, które będą regularnie aktualizowane na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Informacje te pomogą zarówno poszkodowanym, jak i osobom chcącym udzielić wsparcia, dowiedzieć się o najbardziej potrzebnych formach pomocy.

Każda pomoc, zarówno finansowa, rzeczowa, jak i czas wolontariuszy, ma ogromne znaczenie w odbudowie zniszczonych domów i życia osób dotkniętych tą tragedią.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version