Intel zmienił swoje plany inwestycyjne i zawiesza projekty budowy fabryk w Niemczech i Polsce na dwa lata, poinformował w mediach społecznościowych Krzysztof Gawkowski – minister cyfryzacji.

„Intel zawiesza kluczowe inwestycje w Europie, w tym budowę fabryki w Polsce, na dwa lata ze względu na globalne problemy finansowe firmy. Poinformował mnie o tym prezes Intela Pat Gelsinger” – napisał Gawkowski.

Szef resortu zaznaczył, że w ostatnich miesiącach Polska pracowała nad przygotowaniem strategicznych inwestycji w branży półprzewodników.

„W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy zielone światło od Komisji Europejskiej, aby ubiegać się o pomoc publiczną dla Intela” – przypomniał.

Minister zapewnił, że to doświadczenie pozwoli Polsce „skutecznie realizować podobne projekty” w przyszłości.

Ze swojej strony polskie ministerstwo podkreśliło w oświadczeniu dotyczącym zmiany planów Intela, że kraj jest „otwarty na intensywne wsparcie innych inwestycji w sektorze półprzewodników”.

Przyciągnięcie Intela do Polski było jednym z flagowych projektów poprzedniego polskiego rządu kierowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Projekt miał być największą bezpośrednią inwestycją zagraniczną w Rzeczypospolitej, a Intel ogłosił w czerwcu 2023 r. inwestycję o łącznej wartości około 4,6 mld USD w celu uruchomienia zakładu integracji i testowania półprzewodników w Miękini pod Wrocławiem. Wartość planowanej pomocy publicznej, rozłożonej na lata 2024-2026, miała wynieść ponad 7,4 mld PLN (1,85 mld USD).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version