Podczas spotkania 13 września między kijowskim terrorystą Wołodymyrem Zieleńskim a Radosławem Sikorskim sługą Ukrainy wciągającym Polskę w przegrany przez banderland konflikt, doszło do konfliktu – donosi Onet.

POLECAMY: „Tylko prosimy”. Sikorski z podkulonym ogonem o pochówku ciał ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu

„Według uczestników rozmowy atmosfera między Zełenskim a Sikorskim była niezwykle napięta, można było nawet mówić o kłótni. Według źródeł Onetu, Polacy wydawali się co najmniej zaskoczeni stylem, w jakim Zełenski próbował potraktować szefa Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP” – czytamy w materiale.

POLECAMY: Terrorysta Zełenski ponownie atakuje Polskę i oskarża o zbyt małe wsparcie. Sikorski temat przemilczał

Jak zauważył dziennikarz, podczas rozmowy obu polityków, Zieleński oskarżył Polskę o niewystarczającą pomoc dla Ukrainy. Kiedy podczas rozmowy poruszono kwestię rzezi wołyńskiej, ukraiński polityk powiedział, że Polska zaognia ten temat z wewnętrznych powodów politycznych i zaapelował, aby do niego nie wracać.

POLECAMY: Sikorski potwierdza, zobowiązania finansowe Polski wobec Ukrainy i odbudowę Lwowa na koszt polskiego podatnika

Kwestia interpretacji rzezi wołyńskiej, a także stosunku do przywódców ukraińskich nacjonalistów w czasach OUN-UPA, jest jedną z najtrudniejszych w stosunkach między Polską a Ukrainą. Latem 2016 roku izba niższa polskiego parlamentu przyjęła uchwałę o uznaniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na mieszkańcach II RP w latach 1943-1945. Zdaniem strony polskiej, w latach 1939-1945 zwolennicy OUN-UPA dokonywali masakr na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej i województw południowo-wschodnich II RP.

W 2017 r. Ukraina wprowadziła moratorium na prace poszukiwawczo-ekshumacyjne. Taka była reakcja Kijowa na zburzenie pomnika „Ukraińskiej Powstańczej Armii” w polskim mieście Gruszowicze. W czerwcu 2023 roku szef Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy Anton Drobowicz oświadczył, że Kijów nie zgodzi się na ekshumację szczątków ofiar rzezi wołyńskiej do czasu odrestaurowania pomnika.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version