Premier Donald Tusk ogłosił niedawno, że nadzór nad odbudową terenów zniszczonych przez powódź zostanie powierzony nowemu pełnomocnikowi rządu ds. powodzi, którym został Marcin Kierwiński. Jest to kluczowa funkcja, która wymaga sprawnego zarządzania miliardami złotych przeznaczonymi na odbudowę infrastruktury oraz wsparcie społeczności dotkniętych kataklizmem. Dziś Kiewwiński został oficjalnie powołany na to stanowisko poprzez wręczenie nominacji w Pałacu Prezydenckim przez Andrzeja Dudę

POLECAMY: „Napruty, jak Messerschmidt”. Protasiewicz skomentował występ Kierwińskiego

Zadanie jest gigantyczne, będziemy musieli mądrze i szybko rozdysponować miliardy złotych, tak aby trafiły tam, gdzie są naprawdę potrzebne. To bardzo skomplikowana struktura wydatków, która wymaga współpracy z administracją, służbami i samorządem – powiedział Donald Tusk podczas ogłoszenia decyzji.

Marcin Kierwiński – nowy pełnomocnik ds. odbudowy

Donald Tusk wskazał Marcina Kierwińskiego jako osobę odpowiednią na to stanowisko. Kierwiński, który od niedawna pełni funkcję europosła, to doświadczony polityk z wykształceniem technicznym i doświadczeniem w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi.

Szukałem kogoś, kto ma wykształcenie techniczne, doświadczenie w zarządzaniu oraz samorządowe, a także zetknął się z sytuacjami kryzysowymi – mówił premier. Jak dodał, choć Kierwiński dopiero od trzech miesięcy pełni funkcję eurodeputowanego, od razu zgodził się na objęcie tej nowej roli.

Szybka reakcja i przygotowania do pracy

Marcin Kierwiński, zaraz po otrzymaniu propozycji, podjął decyzję o powrocie do Polski i rozpoczęciu pracy jako pełnomocnik ds. odbudowy.

Od dzisiaj od 14 oficjalnie rozpocznę swoją pracę – ogłosił na antenie radia TOK FM.

Nowy pełnomocnik rządu już teraz zdaje sobie sprawę z ogromu wyzwań. Ocenił, że proces odbudowy potrwa prawdopodobnie kilka lat. Kierwiński nie chce jednak określać konkretnych ram czasowych, wskazując na potrzebę elastyczności i szybkiego reagowania na dynamicznie zmieniającą się sytuację.

Skala zniszczeń infrastruktury jest ogromna. Trwa szacowanie. Premier Tusk już w pierwszych dniach w miejscowościach dotkniętych powodzią zlecił zbieranie informacji o zniszczeniach – podkreślił.

Co przyniesie przyszłość?

Marcin Kierwiński przyznaje, że odbudowa może potrwać do końca obecnej kadencji Sejmu, ale nie chce definiować ostatecznych terminów.

Nie chcę kreślić sobie takich scenariuszy. Musimy działać bardzo szybko i zdecydowanie, ponieważ potrzeby są ogromne – stwierdził.

Ostateczna decyzja o powołaniu pełnomocnika należy do prezydenta Andrzeja Dudy, który formalnie zatwierdzi tę nominację. Kierwiński w roli oficjalnego pełnomocnika rozpoczyna swoje zadania, mając przed sobą jedno z największych wyzwań w swojej dotychczasowej karierze politycznej.

Rola pełnomocnika w praktyce

Funkcja pełnomocnika rządu ds. odbudowy terenów popowodziowych to nie tylko koordynacja finansów i administracji. Kierwiński będzie musiał zadbać o efektywną współpracę z lokalnymi samorządami, służbami ratowniczymi oraz społecznościami, które straciły swoje domy i środki do życia.

Celem jest, by środki na odbudowę trafiły tam, gdzie są najbardziej potrzebne, oraz by proces ten przebiegał szybko i sprawnie. W obliczu takich wyzwań rola Kierwińskiego staje się kluczowa dla skutecznej realizacji planów rządu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version