Ryszard Petru, poseł partii Polska 2050, zaproponował wprowadzenie do specustawy o usuwaniu skutków powodzi zapisów, które pozwoliłyby na przywrócenie możliwości handlu w niedziele. Jego propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno w mediach, jak i wśród przedsiębiorców oraz konsumentów. W niniejszym artykule przyjrzymy się argumentom za wprowadzeniem zmian oraz kontekstowi, w jakim Petru przedstawił swoje stanowisko. Warto jednak już w tym miejscu ponieść, że skoro ten psychol tak bardzo chce powrotu niedziele handlowych to zgodnie z zasadą równouprawnienia czas, aby administracja państwowo na czele z chlewem na Wiejskiej również pracował w niedzielę.

POLECAMY: Petru: Rząd rozważa możliwość wprowadzenia „podatku wojennego”. Domański reaguje na słowa posła

Specustawa o usuwaniu skutków powodzi – najważniejsze założenia

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi, który został skierowany do dalszego procedowania w Sejmie. Nowe regulacje mają na celu wsparcie osób poszkodowanych przez powódź oraz usprawnienie procesu odbudowy zniszczonej infrastruktury. Wśród głównych założeń specustawy znalazły się:

  • wsparcie dla kredytobiorców dotkniętych powodzią,
  • wprowadzenie zasiłku losowego na edukację,
  • skrócenie procedur wydawania decyzji środowiskowych.

Zmiany te mają na celu szybkie i skuteczne wsparcie dla osób poszkodowanych, jednak Ryszard Petru uważa, że to nie wystarczy, i proponuje dodatkowe rozwiązania w postaci przywrócenia handlu w niedziele.

POLECAMY: Wracają niedziele handlowe. Sejm rozważa nowe przepisy

Propozycja Petru: Powódź jako szansa na zniesienie zakazu handlu w niedziele

Ryszard Petru (Polska 2050) w wywiadzie dla RMF FM zaproponował, aby w specustawie o usuwaniu skutków powodzi uwzględnić zapisy umożliwiające przywrócenie handlu w niedziele. Polityk argumentuje, że taka zmiana pomogłaby osobom chcącym wyremontować swoje domy, umożliwiając łatwiejszy dostęp do materiałów budowlanych.

„Uważam, że potrzeby są inne, mianowicie chociażby możliwość zakupu sprzętu AGD czy możliwość zrobienia zakupów w sklepie budowlano-montażowym. Byłbym skłonny składać taką poprawkę, żeby po prostu normalnie można było handlować w niedzielę, bo ci mieszkańcy chcą w najbliższych tygodniach, przed zimą, móc wyremontować, jeżeli będą w stanie oczywiście finansowo, swoje mieszkania” – powiedział Petru.

Polityk wskazuje, że w obliczu tak wyjątkowej sytuacji, jaką jest odbudowa po powodzi, nie ma sensu trzymać się sztywnych regulacji dotyczących zakazu handlu w niedziele. Jego zdaniem, potrzeba ta wynika z chęci szybkiego i efektywnego działania w celu przywrócenia normalności w życiu mieszkańców terenów dotkniętych powodzią.

Ideologia kontra praktyka – stanowisko Petru

Petru zwraca uwagę, że kwestia handlu w niedziele stała się w Polsce tematem ideologicznym, jednak w obliczu powodzi ważniejsze są realne potrzeby mieszkańców. „W związku z czym nie widzę powodu, żebyśmy przykładali tutaj jakąkolwiek ideologię. Odłóżmy kwestię handlu w niedzielę na bok, a tutaj dajmy ludziom możliwość po prostu przez 7 dni w tygodniu, realizację działań, które są niezbędne” – kontynuował.

Polska 2050 – Trzecia Droga: Propozycje zmian w kwestii handlu w niedziele

Ryszard Petru jest od lat znany jako orędownik działań mających na celu maksymalizację aktywności konsumpcyjnej, a jego najnowsza propozycja jest kolejnym krokiem w tym kierunku. Klub parlamentarny Polska 2050 – Trzecia Droga, do którego należy Petru, już wcześniej przedstawił własne propozycje dotyczące zmian w zakazie handlu w niedziele. Główne założenia tych zmian to:

  • wprowadzenie możliwości handlu w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca (obecnie handel dozwolony jest tylko w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia),
  • umożliwienie otwarcia sklepów wielkopowierzchniowych i innych w wyżej wymienione dni,
  • gwarancja dnia wolnego dla pracowników pracujących w niedziele lub, w przypadku braku takiej możliwości, wypłaty dodatku do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Propozycje te mają na celu wprowadzenie bardziej elastycznego podejścia do handlu w niedziele, jednocześnie zapewniając pracownikom odpowiednią ochronę i wynagrodzenie.

Czy propozycja Petru znajdzie poparcie?

Propozycja Ryszarda Petru budzi wiele kontrowersji i pytań. Z jednej strony, w obliczu katastrofy naturalnej, jaką jest powódź, argumenty polityka wydają się być zrozumiałe i uzasadnione. Wprowadzenie możliwości handlu w niedziele mogłoby ułatwić mieszkańcom dostęp do niezbędnych materiałów i sprzętu, co przyspieszyłoby proces odbudowy zniszczonych domów i infrastruktury.

Z drugiej strony, przeciwnicy zniesienia zakazu handlu w niedziele obawiają się, że jest to jedynie pretekst do wprowadzenia stałych zmian w prawie, które wpłyną negatywnie na pracowników handlu i ich prawo do odpoczynku. Warto zaznaczyć, że zakaz handlu w niedziele wprowadzony został w 2018 roku jako odpowiedź na postulaty związków zawodowych i organizacji pracowniczych, które domagały się zapewnienia pracownikom jednego wolnego dnia w tygodniu.

Podsumowanie

Propozycja Ryszarda Petru dotycząca przywrócenia możliwości handlu w niedziele jako elementu specustawy o usuwaniu skutków powodzi jest interesującym pomysłem, który może pomóc w odbudowie terenów dotkniętych powodzią. Jednakże, ewentualne zmiany w prawie muszą być przemyślane i wprowadzone w sposób, który uwzględni zarówno potrzeby konsumentów, jak i pracowników sektora handlowego.

Przyszłość tej propozycji będzie zależeć od debaty w Sejmie oraz reakcji społeczeństwa i organizacji pracowniczych. Na pewno warto śledzić dalszy rozwój wydarzeń w tej sprawie, gdyż może ona wpłynąć na kształt handlu w Polsce na wiele lat.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version