Producenci farb i lakierów w Unii Europejskiej (UE) naciskają na przegląd unijnych środków antydumpingowych przeciwko eksportowi z Chin ważnego surowca – dwutlenku tytanu, obawiając się bankructwa małych firm w tej dziedzinie i przeniesienia produkcji większych firm poza Unię, donosi brytyjska gazeta Financial Times.

Jak zauważa gazeta, producenci farb twierdzą, że cła w wysokości do 39,7% na chiński eksport dwutlenku tytanu doprowadzą do zamknięcia zakładów i dalszego zniszczenia bazy przemysłowej regionu. Tymczasowe cła nałożone w lipcu nie zostały jeszcze potwierdzone przez państwa członkowskie UE. Środki tymczasowe, w tym cła z mocą wsteczną, które mogą zostać dostosowane lub potwierdzone w styczniu 2025 r., zostały nałożone przez blok w wyniku dochodzenia antydumpingowego wszczętego w 2023 r.

„To kwestia przetrwania firm… Jeśli wszystkie te dochodzenia (antydumpingowe – red.) doprowadzą do tak wysokich podatków w Europie, to nadejdą bankructwa” – powiedział gazecie Nicolas Dujardin, dyrektor generalny francuskiej rodzinnej firmy Océinde.

Paula Selastie, fińska właścicielka Teknos w czwartym pokoleniu, powiedziała gazecie, że sektor farb i lakierów stanie w obliczu przedłużającego się spowolnienia, jeśli producenci zostaną dotknięci jeszcze wyższymi cenami, a jeśli chińskie dostawy zostaną przekierowane gdzie indziej, niedobór surowców doprowadzi do zakłóceń w produkcji. Przedsiębiorca obawia się, że miejsca pracy będą musiały zostać zredukowane, jeśli firma nie będzie w stanie sprzedać planowanych ilości. Powiedziała, że nałożenie ceł oznacza, że kolejna inwestycja sektora prawdopodobnie będzie miała miejsce poza UE.

Pedro Serret Salvat, prezes oddziału na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w PPG, drugiej co do wielkości firmie produkującej farby na świecie, powiedział gazecie, że „nieproporcjonalne” cła „negatywnie wpłyną na konkurencyjność” europejskich producentów.

Według gazety, producenci farb powiedzieli, że taryfy byłyby akceptowalne, gdyby były wprowadzane stopniowo, a dotacje dla europejskich producentów dwutlenku tytanu zostałyby zwiększone. Jednak zachodni producenci tego typu surowców zostali mocno dotknięci przez chińską konkurencję, dodaje gazeta.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version