Współczesne relacje polsko-ukraińskie przechodzą przez kolejną próbę, której centralnym punktem są trudne kwestie historyczne, zwłaszcza ekshumacje i upamiętnienie ofiar tragedii wołyńskiej. Od wielu lat temat ten budzi emocje zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, a najnowsze wypowiedzi polskiego MSZ i Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (UIPN) wskazują na delikatną równowagę między dążeniem do prawdy a polityką międzynarodową.

POLECAMY: „Przełomu nie ma”. Sybiha zabrał głos ws. ludobójstwa na Wołyniu

Gotowość Ukrainy do wznowienia ekshumacji

W środę rzecznik prasowy polskiego MSZ Paweł Wroński przyjął z zadowoleniem gotowość Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej do wznowienia prac nad poszukiwaniami i ekshumacją ofiar tragedii wołyńskiej. Wydane przez UIPN oświadczenie, w którym poinformowano o rozpatrzeniu wniosków polskich obywateli o możliwość przeprowadzenia prac ekshumacyjnych, wywołało nadzieje na przełom w wieloletnich negocjacjach. Wroński określił to jako „dobrą informację i krok w dobrym kierunku”.

POLECAMY: Karolina Romanowska wysłała na Ukrainę prywatny wniosek o ekshumację ofiar zbrodni wołyńskiej

Jednak w swojej wypowiedzi dodał, że Polska nie czeka na plany, lecz na decyzje: „Minister Radosław Sikorski wielokrotnie podkreślał w negocjacjach z ukraińskimi partnerami, że nie czekamy na plany, ale na decyzję. Dlatego mamy nadzieję, że taka decyzja rzeczywiście zapadnie” – podkreślił rzecznik.

Ekshumacje w obwodzie równieńskim – pierwszy krok?

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej ogłosił, że jeden z wniosków dotyczących prac ekshumacyjnych z września bieżącego roku został rozpatrzony pozytywnie i wpisany do planu działań na rok 2025. Dotyczy on obwodu równieńskiego, który obejmuje część historycznego Wołynia. UIPN zadeklarował również otwartość na współpracę z polskimi instytucjami, podkreślając, że działania te będą podejmowane nawet w trybie wyjątku, jeśli oficjalne mechanizmy nie będą skutecznie funkcjonować.

POLECAMY: „Nie ma ekshumacji, nie ma dalszego wsparcia”. Ewa Zajączkowska-Hernik apeluje o szacunek dla ofiar Rzezi Wołyńskiej

„UIPN pozostaje otwarty na współpracę z polskimi instytucjami w sferze poszukiwania, utrzymania i dbania o miejsca pamięci Ukraińców w Polsce i Polaków na Ukrainie” – zapewnił szef UIPN Anton Drobowycz, jednocześnie apelując o dalszą konkretyzację potencjalnych miejsc poszukiwań.

Złożona historia – Pomnik na Górze Monastyr

Relacje między Polską a Ukrainą w kontekście ekshumacji nie były jednak zawsze łatwe. Przykładem jest sprawa pomnika na górze Monastyr w województwie podkarpackim. Pomnik, który upamiętniał rzekomo członków UPA, został zniszczony w 2020 roku przez nieznanych sprawców, a jego odnowienie jesienią tego samego roku nie zadowoliło strony ukraińskiej. W szczególności usunięcie napisów „Polegli za wolną Ukrainę” oraz nazwisk upowców wywołało oburzenie, co wpłynęło na dalsze opóźnienia w kwestii ekshumacji polskich ofiar OUN-UPA.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/07/Wolyn-ekshumacja.mp4
Wołyń – Ekshumacja 2011 r. Zbrodnia w Woli Ostrowieckiej

UIPN wielokrotnie sugerował, że brak postępów w rozmowach dotyczących ekshumacji wynika z zaniedbań po stronie polskiej, szczególnie w kontekście upamiętnienia ukraińskich ofiar na polskich ziemiach. Drobowycz wskazywał, że do tej pory grupy robocze między Instytutami Pamięci oraz ministerstwami odpowiedzialnymi za kwestie kultury nie były w stanie skutecznie działać.

Polska oczekuje konkretów

Kwestia ekshumacji i godnego pochówku ofiar zbrodni wołyńskiej nabiera coraz większego znaczenia w relacjach międzynarodowych. Jak podkreślił premier Donald Tusk, a także ministrowie Władysław Kosiniak-Kamysz i Radosław Sikorski, Ukraina nie może liczyć na pełne wsparcie Polski w dążeniu do Unii Europejskiej bez rozwiązania tego kluczowego problemu.

Sprawa ta stała się symbolem szerszych napięć między oboma krajami, które – mimo obecnej gotowości do współpracy – wciąż zmagają się z cieniem bolesnej przeszłości. Oba narody, starające się zbudować silne relacje w kontekście współczesnych wyzwań, muszą zmierzyć się z trudnymi pytaniami dotyczącymi pamięci, tożsamości i odpowiedzialności za dawne zbrodnie.

Podsumowanie

Relacje polsko-ukraińskie w kontekście ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej to skomplikowana i wciąż nierozwiązana kwestia, która wpływa na dialog polityczny między tymi krajami. Wznowienie prac nad poszukiwaniem i ekshumacją to ważny krok naprzód, ale Polska, jak wyraził rzecznik Paweł Wroński, oczekuje nie tylko planów, ale i decyzji, które przyniosą konkretne rezultaty. Kwestie historyczne nadal będą stanowić trudny obszar w stosunkach dwustronnych, wymagający od obydwu stron współpracy opartej na szacunku i pamięci o przeszłości.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/06/Putin-o-Banderze.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version