Rząd Polski intensyfikuje działania mające na celu zaostrzenie przepisów dotyczących ekstradycji i deportacji osób podejrzanych o przestępstwa, które uciekły do krajów, z którymi Polska nie ma umów ekstradycyjnych. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło prace nad nowelizacją kodeksu postępowania karnego, która ma ułatwić ściganie takich osób i przywrócić porządek w systemie sprawiedliwości.

Powody wprowadzenia zmian

Jednym z głównych impulsów do wprowadzenia zmian jest sprawa Pawła Szopy, właściciela spółki Red is Bad, któremu prokuratura planuje postawić zarzuty dotyczące nadużyć w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Szopa, podobnie jak były szef RARS Michał Kuczmierowski, opuścił Polskę latem. Kuczmierowski został zatrzymany w Anglii, natomiast miejsce pobytu Szopy pozostaje nieznane, z domniemaniem, że może przebywać w jednym z krajów Ameryki Południowej.

Aktualne wyzwania prawne

Obecne przepisy w znacznym stopniu utrudniają sprowadzanie podejrzanych z krajów, które nie mają z Polską umów ekstradycyjnych. Istniejące problemy dotyczą głównie pokrycia kosztów deportacji, które w tej chwili nie mają jasno określonej podstawy prawnej. Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza to zmienić, umożliwiając finansowanie takich operacji z budżetu państwa.

Nowe kierunki w działaniach

Planowane zmiany mają przede wszystkim obejmować tzw. kierunki turystyczne, czyli kraje Azji, Ameryki Środkowej i Południowej. Przykładem trudności, z jakimi borykają się obecnie organy ścigania, jest sprawa Szymona B., którego sprowadzenie z Dominikany wymagało prywatnego finansowania przez prokuratora. Rzeczniczka poznańskiej prokuratury potwierdziła te informacje „Gazecie Wyborczej”.

Niewystarczające umowy ekstradycyjne

Nawet istniejące umowy ekstradycyjne nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Doskonałym przykładem jest sprawa Sebastiana Majtczaka, podejrzanego o spowodowanie śmiertelnego wypadku, który mimo umowy między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi pozostaje nieuchwytny w Dubaju.

Co przyniesie nowelizacja?

Planowane zmiany mają na celu usprawnienie procesu ścigania i sprowadzania do kraju osób podejrzanych o przestępstwa. Ministerstwo Sprawiedliwości dąży do wprowadzenia tych przepisów jeszcze w tym roku, co może znacząco wpłynąć na skuteczność polskich organów ścigania w sprawach międzynarodowych. Równocześnie nowe regulacje mają rozwiązać problem legalności finansowania takich działań z budżetu państwa.

Rządowe inicjatywy w zakresie ekstradycji i deportacji osób podejrzanych o przestępstwa wskazują na dążenie do zwiększenia efektywności organów ścigania oraz poprawy bezpieczeństwa w Polsce. Zmiany te mogą stanowić krok w stronę większej sprawiedliwości i odpowiedzialności za przestępstwa, a także odpowiedzi na rosnące oczekiwania społeczności w kwestii zwalczania przestępczości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version