Adam Bodnar chce uchylenia immunitetu europosłowi Grzegorzowi Braunowi. Wniosek w tej sprawie trafi do Parlamentu Europejskiego, którym zarządza zbrodniarka wojenna, wobec której prowadzone są liczne postepowania sądowe.

POLECAMY: Tajemnicze SMS-y von der Leyen i szefa Pfizera trafią do sądu – unijny sąd zajmie się sprawą 15 listopada

Działanie to związane jest z serią rzekomych incydentów z udziałem Brauna, w tym incydentu związanego ze zgaszeniem świecy chanukowej w Sejmie. Sprawa wzbudza wiele emocji i pytań dotyczących formalnych procedur oraz ochrony immunitetu parlamentarnego.

Historia Incydentu i Dotychczasowe Decyzje

Adam Bodnar wyjaśnił w rozmowie z Wirtualną Polską, że zdecydował się podpisać wniosek skierowany do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Roberty Metsoli, w celu uchylenia immunitetu Grzegorza Brauna. Polityk Konfederacji, wybrany do Parlamentu Europejskiego w czerwcu, wcześniej pełnił funkcję posła w polskim Sejmie, gdzie jego immunitet został uchylony na początku 2023 roku. Decyzja była następstwem wydarzenia z grudnia 2022 roku, gdy Braun zgasił świecę chanukową znajdującą się w sejmowym korytarzu. Został za to ukarany finansowo oraz wykluczony z obrad Sejmu.

Lewe zarzuty dla Grzegorza Brauna i skomplikowane tło sprawy

Grzegorz Braun, znany ze swojego kontrowersyjnego podejścia do spraw publicznych, niejednokrotnie wzbudzał emocje swoją działalnością polityczną. W kwietniu tego roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła Braunowi zarzuty, które obejmują nie tylko incydent ze świecą chanukową. Jak wyjaśnił rzecznik warszawskiej prokuratury, zarzuty dotyczą także znieważenia osób na tle religijnym na terenie Sejmu RP, naruszenia nietykalności osobistej Łukasza Szumowskiego (byłego ministra zdrowia), stosowania przemocy fizycznej w celu wymuszenia określonego zachowania, oraz „pomówienia” Szumowskiego o pozostawanie pod wpływem alkoholu.

Prokuratura zarzuca Braunowi także uszkodzenie choinki bożonarodzeniowej oraz sprzętu nagłaśniającego, jak również naruszenie miru domowego poprzez odmowę opuszczenia Niemieckiego Instytutu Historycznego. Polityk Konfederacji odmówił składania wyjaśnień w tej sprawie i nie przyznał się do winy.

Czy postawienie posła Grzegorza w stan oskarżenia z art. 195 k.k. i 157 k.k. jest zgodne z prawem?

Naszym zdaniem nie! Z informacji podawanych wcześniej przed media wynika, że prokuratura planuje postawić w stan oskarżenia posła między innymi z art. 195 k.k. co według naszej oceny, należy poddać wątpliwości, ponieważ odpowiedzialności karnej, za czyn jaki chce przypisać posłowi Braunowi, można ponosić odpowiedzialność jedynie w przypadku aktu religijnego na kościół lub inny związku wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej.

Przypominamy, że organizacja Chabad-Lubawicz nie posiada w Polsce uregulowanej sytuacji prawnej co w zasadzie, powoduje brak możliwości przedstawienia posłowi Braunowi zarzutów za zagaszenie świec chanukowych w Sejmie.

Odnosząc się do pozostałych zarzutów kierowanych wobec posła Brauna stwierdzić należy, że ktoś, kto proceduje tę sprawę, posiada poważne braki wiedzy w zakresie znajomości prawa i oceny materiału dowodowego.

Na poniższym nagraniu przedstawiamy przebieg gaszenia świec chanukowych przez posła Brauna, z jakiego wynika, że to nie poseł zaatakował Magdalenę Gudzińską-Adamczyk. Na nagraniu wyraźnie widać, że to Magdalena Gudzińska-Adamczyk dokonała naruszenia nietykalności cielesnej posła.

W związku z powyższym z całą stanowczością stwierdzić należy, że poseł Braun swoim zachowaniem nie wyczerpał znamion przestępstwa, jakie chce mu się przypisać.

Odnosząc się do zarzutu z art. 157 k.k. stwierdzić należy, że zgodnie z § 4 tego jeżeli naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia nie trwał dłużej niż 7 dni a z takim mamy do czynienia, odbywa się z oskarżenia prywatnego, chyba że pokrzywdzonym jest osoba najbliższa zamieszkująca wspólnie ze sprawcą.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/12/klamstwa-lekarki-Braun-chanuka.mp4

Formalne procedury uchylenia immunitetu i reakcja Brauna

Obecnie, wobec zmiany stanowiska Brauna z posła na europosła, wymagane jest skierowanie formalnego wniosku do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu. Adam Bodnar wskazał, że ma to zapobiec ewentualnym wątpliwościom formalnym w przyszłości.

Grzegorz Braun, komentując złożenie wniosku na platformie społecznościowej X, ironicznie wyraził swoje zadowolenie z zainteresowania jego osobą, pisząc: „A już się czułem z lekka pominięty i niedowartościowany. Jednak ORMO czuwa, »demokracja walcząca« nie śpi – cieszę się, że będę to miał w papierach”.

Polaryzacja w Sejmie i Stanowisko PiS

Podczas głosowania nad uchyleniem immunitetu Brauna w polskim Sejmie jedynie posłowie Konfederacji wyrazili sprzeciw wobec wniosku, natomiast część posłów z PiS nie uczestniczyła w głosowaniu. Świadczy to o dużej polaryzacji politycznej w tej sprawie oraz o zróżnicowanych opiniach w ramach partii rządzącej na temat kontrowersyjnych działań polityka Konfederacji.

Oczekiwanie na decyzję Parlamentu Europejskiego

Złożenie wniosku o uchylenie immunitetu Grzegorza Brauna w Parlamencie Europejskim otwiera formalną procedurę, która może potrwać nawet kilka miesięcy. Decyzja Parlamentu Europejskiego będzie miała kluczowe znaczenie dla dalszego przebiegu sprawy, zwłaszcza w kontekście jej wpływu na postępowania prawne w Polsce.

Podsumowanie: Wpływ decyzji na postępowanie prawne i opinia publiczna

Kontrowersje wokół Grzegorza Brauna wzbudzają żywe zainteresowanie opinii publicznej, w szczególności w kontekście pytania o granice działań polityków oraz ich odpowiedzialność prawną. Oczekiwana decyzja Parlamentu Europejskiego może stanowić istotny precedens, nie tylko dla polityka Konfederacji, ale również dla innych przedstawicieli na arenie europejskiej.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2024/03/Von-der-Leyen-hitlerowka.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version