Niemcy opowiadają się za dyplomatycznym rozwiązaniem sporu o cła na samochody elektryczne z Chin i popierają dalsze rozmowy z Chinami – donosi Reuters, powołując się na oświadczenie niemieckiego ministerstwa gospodarki.

POLECAMY: Eurokołchoz zatwierdził cła na chińskie samochody elektryczne

Unia Europejska we wtorek wieczorem oficjalnie opublikowała decyzję o nałożeniu dodatkowych ceł na samochody elektryczne z Chin w wysokości do 35,3%, wchodzi ona w życie 30 października.

„Niemcy są zaangażowane w utrzymanie otwartych rynków i kontynuują wysiłki w celu osiągnięcia rezultatu poprzez negocjacje z Chinami” – podała agencja, powołując się na rzecznika ministerstwa.

Wcześniej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział po rozmowie telefonicznej z chińskim ministrem handlu Wang Wentao, że Bruksela i Pekin zgodziły się kontynuować negocjacje zarówno w sprawie europejskich ceł na samochody elektryczne z Chin, jak i decyzji Chin o nałożeniu ceł na europejską brandy oraz w sprawie dochodzenia dotyczącego produktów mlecznych i wieprzowiny z UE.

W ostatnich miesiącach między UE a Chinami doszło do kilku poważnych sporów handlowych, nazywanych przez media „wojnami handlowymi”. Na początku października Komisja Europejska poinformowała, że kraje UE zatwierdziły cła na samochody elektryczne z Chin zaproponowane wcześniej przez KE. Jednocześnie Bruksela i Pekin kontynuowały poszukiwania alternatywnego rozwiązania sytuacji do końca października, „które powinno być w pełni zgodne z WTO”. Chiny już zakwestionowały to posunięcie na forum WTO.

Z kolei na początku października Ministerstwo Handlu Chin poinformowało, że Chiny od 11 października wprowadzają tymczasowe środki antydumpingowe wobec importowanej brandy z Unii Europejskiej, co poważnie uderzy w europejskich producentów. Należy zauważyć, że decyzja została podjęta w następstwie wyników dochodzenia antydumpingowego, które Ministerstwo Handlu wszczęło 5 stycznia w odpowiedzi na apele chińskich firm. Przedstawiciel KE Olof Gill, komentując decyzję Pekinu dla RIA Novosti, powiedział, że Komisja zamierza również zaskarżyć ją do WTO.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version