Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Krościenku doszło do nietypowej akcji służb celno-skarbowych. Funkcjonariusze udaremnili próbę przemytu ponad 18 kilogramów ludzkich włosów, które były starannie ukryte w autokarze wjeżdżającym do Polski z Ukrainy. Rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, podkom. Edyta Chabowska, poinformowała, że towar o szacunkowej wartości przekraczającej 100 tysięcy złotych znaleziono w specjalnie przygotowanej skrytce w podłodze pojazdu.

POLECAMY: KAS zatrzymała Ukrainkę przemycającą 67 kg bursztynu do Polski

Odkrycie nietypowego towaru

Podczas rutynowej kontroli funkcjonariusze przeprowadzili szczegółową rewizję pojazdu, którym podróżowało kilku pasażerów. Podkomisarz Edyta Chabowska wyjaśniła, że odnaleziono całe pukle włosów, a nie pojedyncze pasma, co wskazuje na profesjonalnie przygotowaną próbę przemytu. Towar był ukryty w specjalnej skrytce w podłodze autokaru. „Pasma włosów o długości od 40 cm do 85 cm były ukryte w podłodze autokaru. Rynkowa wartość włosów została oszacowana na 101 tysięcy złotych” – przekazała rzeczniczka.

Czym jest przemyt ludzkich włosów?

Choć może się wydawać, że przemyt ludzkich włosów jest nietypowym zjawiskiem, jest to problem, który dotyka branżę kosmetyczną na całym świecie. Włosy o określonej długości i jakości są wykorzystywane do produkcji peruk i doczepów, co czyni je cennym towarem. Przemyt ten może wynikać z wysokiego zapotrzebowania na włosy naturalne w krajach zachodnich, gdzie ceny za pukle sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

Skąd pochodzą włosy?

Większość naturalnych włosów na rynkach europejskich pochodzi z krajów Europy Wschodniej, Azji, a także Ameryki Łacińskiej, gdzie handel włosami jest popularny. Jednak nie zawsze pochodzenie włosów jest zgodne z przepisami. Przemyt włosów w wielu przypadkach może wiązać się z ich nielegalnym pozyskaniem, co narusza nie tylko przepisy celne, ale również prawa człowieka. W wielu krajach wprowadzono regulacje mające na celu ograniczenie nielegalnych transakcji związanych z handlem ludzkimi włosami, jednak kontrole takie jak ta pokazują, że problem wciąż istnieje.

Wysokie kary za przemyt

Przemyt ludzkich włosów, podobnie jak przemyt innych towarów, podlega surowym karom zgodnie z przepisami prawa celnego. Konfiskata włosów to nie jedyny problem, z jakim zmierzą się osoby odpowiedzialne za próbę przemytu. Sąd może również nałożyć na sprawców wysokie grzywny, a w niektórych przypadkach – karę pozbawienia wolności.

Zakończenie

Udaremnienie przemytu włosów na granicy polsko-ukraińskiej to ważny krok w walce z nielegalnym handlem ludzkimi włosami. Dzięki działaniom służb celno-skarbowych chronione są nie tylko granice Polski, ale również prawa osób, których włosy mogą być przedmiotem nielegalnego handlu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version