W Krakowie zakończono remont ośmiu mieszkań komunalnych, przeprowadzony przez Fundację Habitat for Humanity Poland. Dzięki wsparciu Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), lokale te mają być wynajmowane osobom najbardziej potrzebującym oraz „uchodźcom” z Ukrainy, wspierając ich integrację społeczną i ekonomiczną. Przypominamy, że w Polsce na mieszkanie komunalne często obywatele w trudnych sytuacjach czekają nawet po 20 lat. Jak widać proukraińskie „władze” zarówno te samorządowe jak i centralne potrzeby Polaków mają w tylnej części ciała. Najważniejsze jest to, aby dzicz z Ukrainy miała zapewniony byt kosztem Polaka.

POLECAMY: Skandal! Fundacja z Bydgoszczy otrzymała 470 tys. na remont zakupionej kamienicy, która jest przeznaczona na mieszkania, ale nie dla Polaków

Remonty na rzecz społecznej integracji

W piątek oficjalnie przekazano wyremontowane mieszkania krakowskiemu urzędowi miasta, który niebawem rozpocznie rekrutację najemców. W procesie selekcji głównym kryterium będzie dochód – celem jest wsparcie osób ubogich, które pozostają aktywne zawodowo.

POLECAMY: Mieszkania dla uchodźców całkowicie zdemolowane. Przez okno wyrzucili nawet wannę

Zgodnie z założeniami projektu, cztery z ośmiu lokali zostaną wynajęte mieszkańcom Krakowa, natomiast pozostałe cztery są przeznaczone dla „uchodźców” z Ukrainy. Fundusze na remont, które wyniosły 900 tys. zł, zostały pokryte przez UNHCR, w ramach projektu „Działania na rzecz integracji społecznej i ekonomicznej, wzmocnienia oraz zapewnienia osobom „uchodźczym” dostępu do mieszkalnictwa społecznego”.

Lokalizacje i zakres remontów

Prace remontowe rozpoczęto w lipcu i zakończono w październiku. Objęły one mieszkania znajdujące się w różnych częściach Krakowa, w tym w Podgórzu, Nowej Hucie i na Azorach. Odnowienie pustostanów to część projektu Społecznej Agencji Najmu (SAN), organizowanego przez Fundację Habitat for Humanity Poland, której celem jest tworzenie dostępnych cenowo mieszkań dla osób potrzebujących wsparcia mieszkaniowego.

Społeczna Agencja Najmu jako innowacyjny model wsparcia

W marcu br. Fundacja Habitat for Humanity Poland ogłosiła konkurs dla gmin zainteresowanych utworzeniem Społecznej Agencji Najmu na swoim terenie. Kraków, dzięki złożonemu wnioskowi, zakwalifikował się do obu części programu: doradztwa przy tworzeniu SAN oraz do przeprowadzenia remontów mieszkań na potrzeby programu. Projekt SAN ma na celu finansowanie i remontowanie lokali z zasobu mieszkaniowego gminy, a następnie ich wynajem osobom potrzebującym.

POLECAMY: „Polacy są oburzeni widokiem młodych Ukraińców jeżdżących drogimi samochodami” – powiedział Kosiniak-Kamysz

Doradztwo fundacji obejmowało ścisłą współpracę z krakowskim urzędem i przygotowanie projektu Społecznej Agencji Najmu, natomiast remonty objęły osiem wskazanych przez miasto mieszkań.

Integracja uchodźców poprzez mieszkalnictwo społeczne

Dzięki wsparciu finansowemu UNHCR, program umożliwia „uchodźcom” z Ukrainy uzyskanie dostępu do stabilnych warunków mieszkaniowych. Projekt SAN wspiera ich integrację, umożliwiając łatwiejsze wejście na rynek pracy i życie w nowym społeczeństwie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version