Prace nad nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego nabierają tempa. W Sejmie pojawił się projekt ustawy zaproponowany przez partię Polska 2050, którego celem jest umożliwienie skutecznej walki z anonimowym hejtem w Internecie. Nowa koncepcja tzw. ślepych pozwów wzbudza duże zainteresowanie i ma na celu usprawnienie ochrony dóbr osobistych w przestrzeni cyfrowej – informuje „Rzeczpospolita”. Jakie dokładnie zmiany mogą zostać wprowadzone i co to oznacza dla użytkowników?

POLECAMY: Hejt wobec sprzedawcy w internecie narusza jego dobra osobiste

Na czym polega koncepcja ślepych pozwów?

Ślepe pozwy to nowatorska propozycja, która pozwala na złożenie pozwu przeciwko nieznanej osobie. Dotychczas ofiary internetowego hejtu, gdy nie znały tożsamości sprawcy, miały ograniczone możliwości dochodzenia swoich praw. W przypadku przyjęcia tej nowelizacji osoba, której dobro osobiste zostało naruszone, będzie mogła skierować pozew, a ustalenie danych pozwanego stanie się obowiązkiem sądu. Sąd będzie miał prawo do współpracy z dostawcami usług internetowych, by zidentyfikować sprawcę naruszenia.

Taka regulacja ma na celu przyspieszenie procesów prawnych w przypadkach internetowego hejtu i umożliwienie osobom pokrzywdzonym dochodzenia sprawiedliwości nawet wtedy, gdy tożsamość sprawcy jest początkowo nieznana. „Nowe przepisy ułatwią użytkownikom dochodzenie swoich praw w sieci, zwiększając ich ochronę przed anonimowym hejtem” – podkreślają inicjatorzy projektu.

POLECAMY: Hejter nie uniknie kary za przestępstwa zniesławienie lub znieważania

Alternatywa PSL – kompleksowa walka z nielegalnymi treściami

Partia PSL również przedstawiła swoją propozycję nowelizacji, która nie tylko wprowadza możliwość ślepych pozwów, ale również rozszerza przepisy dotyczące odpowiedzialności dostawców internetowych. Według projektu PSL, dostawcy usług internetowych będą zobligowani do bardziej zdecydowanych działań w przypadku wystąpienia nielegalnych treści w sieci. Umożliwia to skuteczniejsze postępowania przeciwko podmiotom, które nie usuwają szkodliwych treści. Propozycja PSL zakłada również kary finansowe dla firm, które nie spełnią swoich obowiązków, co dodatkowo zmotywuje przedsiębiorców do dbałości o jakość i zgodność treści zamieszczanych na ich platformach.

Akt o usługach cyfrowych (AUC) – inspiracja z Unii Europejskiej

Oba projekty są zgodne z rozporządzeniem Unii Europejskiej dotyczącym akt o usługach cyfrowych (AUC), które zobowiązuje dostawców internetowych do usuwania nielegalnych treści. Rozporządzenie AUC nakłada na operatorów internetowych obowiązki związane z moderowaniem i szybką reakcją na treści naruszające prawo. W Polsce nowe przepisy mają uzupełnić regulacje AUC, zapewniając szybszą i bardziej skuteczną ochronę praw użytkowników. Wprowadzenie takich zapisów może pomóc w zmniejszeniu liczby przypadków hejtu i innych naruszeń w przestrzeni online.

Kary finansowe dla dostawców za brak reakcji

Jednym z kluczowych elementów projektów ustaw jest wprowadzenie sankcji finansowych dla dostawców usług internetowych za opóźnienia w przekazywaniu danych niezbędnych sądom. Dostawcy będą musieli dostosować swoje systemy, by móc efektywnie współpracować z sądami. W przypadku braku odpowiedniej reakcji na wezwanie sądu, grozi im kara w wysokości do 3 tys. złotych. Taki mechanizm ma na celu zmuszenie firm do bardziej aktywnej współpracy w zakresie ochrony danych użytkowników i przeciwdziałania naruszeniom.

Czy nowe przepisy przyniosą oczekiwane rezultaty?

Projekty nowelizacji wzbudzają duże zainteresowanie wśród użytkowników, prawników i organizacji zajmujących się prawami człowieka. Z jednej strony, ślepe pozwy i współpraca z dostawcami internetu mogą stanowić narzędzie do walki z anonimowym hejtem. Z drugiej jednak strony, nie brakuje głosów krytycznych, które obawiają się nadużyć i nadmiernego gromadzenia danych o użytkownikach przez sądy i dostawców internetowych.

Podsumowanie

Planowane zmiany w kodeksie postępowania cywilnego mają szansę poprawić sytuację osób, które padły ofiarą hejtu w Internecie. Koncepcja ślepych pozwów może umożliwić skuteczne dochodzenie swoich praw w przypadkach, gdy sprawca jest nieznany, a nowa regulacja o współpracy sądów z dostawcami internetowymi weryfikuje tożsamość naruszyciela.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version