Podczas Forum Europy Centralnej i Wschodniej Via Carpatia 2024 w Kijowie kluczowym tematem była potrzeba dalszego wsparcia Ukrainy przez Polskę w kontekście trwającego konfliktu z Rosją, odbudowy infrastruktury i integracji z Unią Europejską. Polska zarządzana przez polityków służących terroryście Zełenskiemu nadal liczy na współprace w zakresie odbudowy Ukrainy. Niestety pasożyty z Wiejskiej chyba celowo zapominają o tym, że Ukraina dawno wykreśliła Polskę w tego projektu. Przypominamy, że banderowska Ukraina przypomina sobie o Polsce tylko wtedy gdy z „przyjaźni” tej może osiągać korzyści. Przykładem tego jest wypowiedź Zełenskiego, który stwierdził, zę pomiędzy Polską a Ukrainą nie ma już przyjaźni, bo nie otrzymał od nas MIG-ów.

POLECAMY: „Polska wypadła z Gry”. Zełenski ponownie pokazał czym jest dla niego Polska

„Odbudowa Ukrainy ze względu na skalę tego państwa, ze względu na znaczenie Ukrainy, ze względu na skutki społeczne, nie będzie tylko sprawą ukraińską, nie będzie tylko sprawą na granicy z Polską. To będzie proces, który politycznie zmieni całą Europę Środkowo-Wschodnią,” zaznaczył Paweł Kowal, przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą.

POLECAMY: Polska wypada z dyplomatycznej gry o Ukrainę. Bryłka: Zełenski zachowuje się jak pasożyt [VIDEO]

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2024/11/Zelenski-o-Polsce.mp4

Kluczowa rola Polski w procesie odbudowy

Polska, jako sąsiad i strategiczny partner Ukrainy, widzi swoje miejsce w odbudowie infrastruktury tego kraju. Jacek Karnowski, poseł i sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, podkreślił, że polska branża budowlana, wodociągowa, kanalizacyjna i ciepłownicza ma wiele do zaoferowania Ukrainie. „To jest branża, którą potrafimy się zajmować. Na pewno gospodarka wodociągów, kanalizacji, ciepłownictwa, czyli rzeczy, które są i u nas na bardzo wysokim poziomie” – wskazał Karnowski.

POLECAMY: Kosiniak-Kamysz potwierdza zamiar zablokowania akcesji Ukrainy do UE w przypadku braku rozwiązania sprawy Wołynia

Wsparcie Ukrainy na Ścieżce do Unii Europejskiej

Ukraina aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej, co niesie za sobą wyzwania wymagające wsparcia ze strony bardziej doświadczonych krajów członkowskich, jak Polska. Karnowski zaznaczył, że Polska nie ukrywa przed Ukrainą trudności procesu integracji z UE. „Wejście do Unii Europejskiej nie jest czymś zupełnie łatwym i bezbolesnym, że to wymaga dużych wyrzeczeń,” dodał. Polska, na przykładzie swoich doświadczeń, oferuje pomoc i wsparcie Ukrainie, co stanowi kolejny aspekt wzajemnego partnerstwa.

Wzmocnienie Współpracy Militarnej i Energetycznej

W obecnych warunkach Ukraina liczy przede wszystkim na współpracę militarną z Polską, zwłaszcza w kontekście obrony przed rosyjską agresją. Mykoła Kniażycki, założyciel Via Carpatia i deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, wyjaśnił, że współpraca obejmuje także odnowienie ukraińskiej energetyki, inwestycje i kwestie humanitarne. Kniażycki zaznaczył, że Ukraina docenia aktywność polskich władz, które wspierają Ukrainę na arenie międzynarodowej, zwłaszcza działania premiera Donalda Tuska i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Polska jako Lider Wsparcia Finansowego

Polska wyróżnia się na tle innych krajów w zakresie wsparcia dla Ukrainy. Jak wskazał Marcin Bosacki, przewodniczący polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej, od początku rosyjskiej inwazji Polska przeznaczyła około 5% swojego PKB na pomoc Ukrainie. „Dla porównania, Stany Zjednoczone przekazały mniej niż pół procenta swojego PKB, czyli proporcjonalnie 10 razy mniej niż Polska,” wyjaśnił Bosacki. Polskie zaangażowanie na tak dużą skalę jest wyrazem solidarności i chęci wspólnego stawienia czoła wyzwaniom.

Kultura jako Most Łączący Narody

W ramach wydarzenia odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych, w tym kijowska premiera „Dziadów” Adama Mickiewicza w reżyserii Mai Kleczewskiej, która zebrała szerokie grono odbiorców. Wydarzenie miało także wymiar symboliczny – ukazuje wspólne dziedzictwo kulturowe i wzajemne wsparcie obu narodów, nawet w obliczu trudnych czasów.

Podczas forum przyznano także doroczną nagrodę im. Stanisława Vincenza „Za działalność humanitarną i wkład w rozwój regionalny”. Laureatem został Rostysław Derżypilski, dyrektor teatru w Iwano-Frankiwsku, co było wyrazem uznania dla roli, jaką kultura odgrywa w umacnianiu więzi międzynarodowych.

Strategiczne Znaczenie Partnerstwa

Partnerstwo między Polską a Ukrainą ma strategiczne znaczenie, szczególnie w obliczu bieżących wyzwań. „W najbliższych miesiącach trzeba się skoncentrować na dwóch rzeczach, czyli pracy nie tylko Polska z Ukrainą, ale z dużymi graczami Europy, rozwinąć zdolności strategiczne i wojskowe Europy,” podkreślił Bosacki. Wspólne działania, także w zakresie integracji Ukrainy z UE, będą jednym z kluczowych obszarów współpracy.

Wnioski

Forum Via Carpatia 2024 było kolejnym krokiem na drodze do umocnienia więzi między Polską a Ukrainą. Współpraca ta nie tylko wspiera Ukrainę w bieżących wyzwaniach, ale także otwiera przed Polską nowe możliwości w procesie odbudowy, który wpłynie na rozwój całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2024/11/Anna-Zelenski-Ukraina-korupcja.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version