W ostatnich dniach wypowiedź ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka wywołała szerokie reakcje i zamieszanie w mediach oraz wśród studentów. W wywiadzie na antenie Radia Zet polityk odpowiedział na pytanie dotyczące pomysłu „akademików za złotówkę”, co wywołało falę spekulacji i nieporozumień. Minister wyjaśnił, że jego reakcja została błędnie zrozumiana, a uśmiech był jedynie reakcją na nietypowe pytanie, które uznał za humorystyczne, a nie potwierdzenie realnego projektu.

POLECAMY: „Akademiki za złotówkę – To ściema”. Burza po wypowiedzi Wieczorka w sprawie oszustwa wyborców

Co powiedział minister Dariusz Wieczorek?

Dariusz Wieczorek, który pełni funkcję ministra nauki i szkolnictwa wyższego, tłumaczy, że jego intencje zostały zinterpretowane błędnie, co mogło zasugerować aprobatę dla idei „akademików za złotówkę”. Jak zaznacza w rozmowie:

„Myślę, że zostałem bardzo źle zrozumiany. Po pierwsze, jeśli chodzi o akademiki za złotówkę, to nie jest to propozycja Lewicy i to nie jest postulat ministerstwa.”

Minister podkreślił również, że jego śmiech podczas wywiadu był odpowiedzią na sugestię redaktora o „ściemie wyborczej”, a nie wyrazem aprobaty czy potwierdzenia tej idei. W wyjaśnieniach opublikowanych w mediach społecznościowych minister zapewnił, że program ten nie jest priorytetem jego resortu. Aktualnie największy nacisk kładzie się na rozbudowę i modernizację istniejących akademików, na co, według Wieczorka, przeznaczono 400 milionów złotych.

Co wiemy o funduszach na akademiki?

Dariusz Wieczorek wyjaśniał także, że budżet resortu na rok bieżący przewiduje znaczne wydatki na poprawę infrastruktury akademickiej. Jak dotąd przeznaczono 400 milionów złotych na budowę i remonty akademików, co ma służyć poprawie standardów zakwaterowania studentów. Ministerstwo przygotowuje również projekt ustawy o Funduszu Dopłat dla uczelni, który w przyszłości może wspierać finansowo dalsze działania mające na celu wsparcie socjalno-bytowe studentów.

Czy „akademiki za złotówkę” to postulat ministerstwa?

Pomysł „akademików za złotówkę” nie jest inicjatywą Lewicy ani priorytetem resortu nauki i szkolnictwa wyższego. W rozmowie z Wirtualną Polską Wieczorek zaprzeczył, jakoby postulował wprowadzenie tego programu. Wyjaśnił, że pytanie redaktora zinterpretował jako humorystyczne, a jego reakcja była niezobowiązującym uśmiechem. Jak wyjaśnia:

„Ja to pytanie redaktora Rymanowskiego zrozumiałem tak, że myślałem, że chodzi o wpisanie tego do budżetu (…) W związku z tym zignorowałem to pytanie, a nie przyznałem, że ‘to ściema’.”

Według ministra temat „akademików za złotówkę” jest obecnie dyskusją teoretyczną, która nie ma pokrycia w rzeczywistości finansowej ani nie jest zaplanowana budżetowo. Resort koncentruje się na zapewnieniu podstawowych warunków mieszkaniowych studentom, a nie na wprowadzaniu programów tego rodzaju.

Reakcje i komentarze polityków

Wypowiedź ministra nie umknęła uwadze polityków, którzy różnie oceniają jego wyjaśnienia. Rzecznik Nowej Lewicy, Łukasz Michnik, uważa, że komentarz ministra miał na celu zwrócenie uwagi na innych koalicjantów:

„Wydaje mi się, że to mało zrozumiana, niefortunna szpilka, którą Dariusz Wieczorek chciał wbić Polsce 2050. Lewica nigdy nie postulowała akademików za złotówkę.”

Michnik zwraca uwagę, że odpowiadanie na postulaty innej partii w kontekście wyborczym nie jest rolą ministra. Według niego wypowiedź Wieczorka była jedynie komentarzem, który został błędnie zinterpretowany i nie powinien wzbudzać takiej dyskusji w mediach.

Co dalej z projektem poprawy sytuacji studentów?

Mimo zamieszania, minister Wieczorek podkreśla, że kwestia warunków bytowych studentów jest dla jego resortu jednym z głównych priorytetów. Budżet przewiduje kontynuację modernizacji akademików, aby sprostać rosnącym potrzebom studentów. Działania ministra mają na celu wzmocnienie bazy mieszkaniowej oraz wsparcie uczelni w dostosowywaniu się do rosnącej liczby studentów i potrzeb mieszkaniowych.

Minister Wieczorek wyraził nadzieję, że wyjaśnienia uspokoją opinię publiczną i rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące jego intencji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version