Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podsumował rok intensywnych działań na rzecz przywracania praworządności w Polsce. Jak zaznaczył, proces ten przypomina „sprzątanie stajni Augiasza”, która okazała się być niezwykle złożonym wyzwaniem. W podsumowaniu tym zabrakło informacji o pociągnięciu do odpowiedzialności karnej neosędziów i pozbawieniu ich prawa do orzekania. Należy dodać, że kolejnym minusem rozliczeń jest pozostawienie przestępców Lasoty, Radzika i Schaba na stanowiskach rzeczników dyscyplinarnych pomimo uprawnień od ich odwołania.
POLECAMY: Działali świadomie. Dlaczego nie mieliby ponieść konsekwencji? Co dalej z neosędziami?
Kluczowe aspekty praworządności według ministra
Bodnar wyjaśnił, że praworządność opiera się na kilku fundamentalnych filarach:
- Sprawnych i niezależnych sądach.
- Odpolitycznionej i niezależnej prokuraturze.
- Działających zgodnie z Konstytucją instytucjach państwowych.
- Skutecznym ściganiu przestępstw.
- Rozliczaniu osób, które łamały prawo bez ponoszenia konsekwencji.
„Nie interesują nas politycy jako tacy, ale ci, którzy po prostu łamali prawo” – podkreślił Bodnar, dodając, że „wśród polityków nie ma świętych krów”.
Audyt kontrowersyjnych spraw
W Prokuraturze Krajowej powstał zespół 10 prokuratorów, który zajmuje się audytem ponad 600 wątpliwych spraw z ostatnich lat. „Pod koniec grudnia zostanie zaprezentowany raport obejmujący ocenę 200 spraw, a kolejne będą sukcesywnie przedstawiane” – poinformował minister. Wskazał, że prokuratura musi jednak łączyć te działania z prowadzeniem spraw codziennych, takich jak przestępczość pospolita czy walka z mafiami VAT-owskimi i narkotykowymi.
Reforma instytucji demokratycznych
Jednym z priorytetów ministra jest naprawa instytucji państwowych, takich jak Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy czy Krajowa Rada Sądownictwa. Podkreślał również znaczenie poprawy efektywności postępowań sądowych, prezentując „10 filarów poprawienia efektywności postępowania”.
Przywrócenie zaufania do sądownictwa
„Chciałbym dać obywatelom poczucie poszanowania i zaufania do orzeczeń trybunałów międzynarodowych” – oświadczył Bodnar. Wskazał, że w styczniu odbędą się kluczowe rozprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące praworządności w Polsce.
Wyważona reforma
Bodnar podkreślił, że proces przywracania praworządności musi przebiegać zgodnie z regułami demokratycznymi. Przypomniał, że każde ściganie przestępstwa obejmuje zawiadomienie, śledztwo, gromadzenie dowodów, zarzuty, akt oskarżenia, proces oraz wyrok, przy zagwarantowaniu prawa do obrony.
Wyzwania na przyszłość
Minister sprawiedliwości przyznał, że choć osiągnięto znaczące postępy, „proces sprzątania stajni Augiasza” będzie trwał dalej, ponieważ wymiar sprawiedliwości przez lata funkcjonował niewłaściwie. „To gigantyczne wyzwanie, ale konieczne dla odbudowy demokratycznego państwa prawa” – podsumował Bodnar.
Podsumowanie
Rok działań ministra sprawiedliwości Adama Bodnara przynosi nadzieję na odbudowę zaufania obywateli do instytucji państwowych. Planowane reformy oraz audyt wątpliwych spraw to kroki w stronę sprawiedliwości i przywrócenia praworządności w Polsce.