Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia 2024 nie przyniosą raczej wymarzonej białej scenerii. Prognozy długoterminowe wskazują, że grudzień w Polsce będzie miesiącem z temperaturami znacznie powyżej średniej wieloletniej, a szansa na opady śniegu podczas Wigilii i świątecznych dni wynosi zaledwie 10-20% w większości regionów kraju.

Temperatury i opady w grudniu 2024

Według prognoz Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) oraz amerykańskiego NOAA, grudzień ma cechować się średnią temperaturą o 1-2°C wyższą niż norma wieloletnia. Przewiduje się, że tuż przed świętami, od 18 do 22 grudnia, w Polsce dominować będą chłodne dni z opadami śniegu, deszczu lub deszczu ze śniegiem. Jednak zaraz potem spodziewane jest ocieplenie, które może sprawić, że Wigilia i Boże Narodzenie będą pochmurne, wilgotne i raczej bezśnieżne. Temperatura w tym okresie może sięgnąć nawet 7-9°C na zachodzie kraju, a w pozostałych częściach wynosić od 2 do 5°C.

Czy święta będą białe?

Historyczne dane meteorologiczne pokazują, że białe święta stają się w Polsce coraz większą rzadkością. W ostatnich latach tendencja do ocieplania się zim potwierdza, że Boże Narodzenie z pokrywą śnieżną to rzadkość – głównie w południowych regionach kraju, takich jak Podhale czy Bieszczady. W 2024 roku sytuacja wygląda podobnie. Śnieg, jeśli wystąpi, prawdopodobnie pojawi się wyłącznie w wyższych partiach gór.

Anomalie pogodowe a święta

Dynamiczne zmiany klimatyczne wpływają nie tylko na pogodę, ale również na styl życia i gospodarkę. Brak stabilnej zimowej pogody:

  • Uderza w branżę turystyki zimowej, szczególnie w ośrodki narciarskie.
  • Może wpłynąć na koszty energii, ponieważ cieplejsze zimy zmniejszają zapotrzebowanie na ogrzewanie.
  • Powoduje zmiany w tradycyjnych sposobach celebrowania świąt, które coraz częściej odbywają się w scenerii przypominającej wczesną jesień niż środek zimy.

Czego możemy się spodziewać?

Eksperci przewidują, że po świętach, już w ostatnich dniach grudnia, nad Polskę może dotrzeć chłodniejsze powietrze z północy, przynosząc szansę na śnieg i prawdziwie zimowe warunki. Jednak z uwagi na zmienną pogodę, prognozy długoterminowe mogą ulegać modyfikacjom, dlatego warto śledzić regularne aktualizacje prognoz meteorologicznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version