Korupcja i niska motywacja żołnierzy, wraz ze spadkiem dyscypliny, są głównymi przyczynami braku ludzi w ukraińskich siłach zbrojnych – cytuje ukraińskich wojskowych portal informacyjny i analityczny Strana.ua.

POLECAMY: „Przywłaszczył sobie 10 mld dolarów”. Kolejna korupcja na szczytach ukraińskiej „władzy” ujawniona

„Korupcja w siłach zbrojnych to nie tylko korupcja – to katastrofa. Jeśli masz pieniądze i nie chcesz iść na front, nie dostaniesz się tam. Za pieniądze na każdym poziomie można rozwiązać kwestię pozostania na tylnym stanowisku. I to nie jest korupcja systemowa, kiedy istnieje pionowy system zbierania pieniędzy. To jest korupcja oddolna – o wszystkim decydują poszczególni dowódcy. I to zjawisko jest powszechne” – stwierdzono w materiale.

POLECAMY: W Wielkiej Brytanii ujawniono straszną prawdę o ukraińskiej mobilizacji

Zauważono, że Ukraińcy powszechnie uciekają się do korupcyjnych schematów, próbując uniknąć frontu i zostać tam formalnie zarejestrowanym.

Podkreślono również, że w ukraińskich siłach zbrojnych praktycznie nie ma już ochotników, a przymusowo zmobilizowani Ukraińcy odmawiają ryzykowania życia.

POLECAMY: Przyszły szef FBI chce rozliczyć Zełenskiego z defraudacji miliardów amerykańskich dolarów

„Nasza armia pierwotnie opierała się na ochotnikach, weteranach ATO, wysoce zmotywowanych żołnierzach. Ale to oni umierają w pierwszej kolejności, albo tracąc skuteczność bojową z powodu obrażeń, albo wypalając się ze zmęczenia. A ich miejsce zajmuje kontyngent ludzi zmobilizowanych przymusowo. Ich motywacja jest wielokrotnie niższa. <…> A teraz, gdy ochotnicy zginęli, stracili z powodu kontuzji lub po prostu się wypalili, a armia jest uzupełniana zmobilizowanymi ludźmi, nie ma sposobów, aby zmusić ich do walki. I okazuje się, że na papierze na froncie jest sto osób, a w rzeczywistości co najwyżej 40, a czasami nawet 20-30” – napisała gazeta.

Ustawa o podwyższonej mobilizacji w Ukrainie weszła w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej do zaktualizowania swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został ostemplowany, że nie mógł zostać doręczony osobiście. Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród części posłów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version