W niedzielny poranek, 4:05, mieszkańcy Cieszyna (woj. śląskie) zostali wyrwani ze snu przez przerażający huk. Dwupiętrowa kamienica w centrum miasta zawaliła się, a na miejscu natychmiast rozpoczęła się szeroko zakrojona akcja ratownicza. Jak podają źródła, w operacji bierze udział ponad 80 strażaków i 25 pojazdów ratowniczych, w tym Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Jastrzębia-Zdroju.

Przyczyna tragedii: Wybuch i pożar

Jak wynika z relacji mieszkańców, przed zawaleniem budynku usłyszano głośny wybuch. Natychmiast po zdarzeniu w budynku wybuchł pożar, który próbują opanować strażacy. „Trwa akcja dogaszania ognia w kamienicy. Płoną też boki dwóch sąsiednich domów” – poinformowała burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz, cytowana przez portal Interia.pl.

Służby poszukiwawcze dysponują listą mieszkańców kamienicy, jednak los kilku osób nadal pozostaje nieznany. „Nieobecność dwóch została potwierdzona. Jedna osoba przebywa w pracy, a druga w szpitalu. Co do pozostałych nie mamy potwierdzenia, gdzie są. Rumowisko zostanie przeszukane” – dodała Staszkiewicz.

Zakrojona na szeroką skalę akcja ratownicza

Na miejscu pracuje Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z psami wyszkolonymi do poszukiwania ludzi. Ewakuowano mieszkańców sąsiednich budynków, w sumie około 20 osób. Dla ewakuowanych podstawiono autobus, który przetransportował ich do lokalnego schroniska młodzieżowego.

Komunikat w sprawie wydała Państwowa Straż Pożarna: „Cieszyn, woj. śląskie: trwa akcja ratownicza związana z pożarem i zawaleniem części kamienicy. W działaniach bierze udział blisko 100 strażaków oraz 25 samochodów, w tym Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza PSP z psami ratowniczymi”.

Do sytuacji odnosi się również Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji. W swoim wpisie na portalu X (dawnym Twitterze) napisał: „Wybuch i pożar kamienicy w Cieszynie. Część budynku runęła. Trwa akcja ratunkowa. Konieczna była ewakuacja sąsiednich budynków. Na miejsce zdarzenia jedzie komendant główny @KGPSP nadbryg. Mariusz Feltynowski”.

Kamienica z historią: obiekt komunalny

Zawalona kamienica należała do komunalnego Zakładu Budynków Miejskich i znajdowały się w niej mieszkania. Mimo wieku budynku, okoliczności zawalenia się wskazują na nagły i nieprzewidziany charakter zdarzenia. Przyczyny tragedii będą wyjaśniane w toku szczegółowego śledztwa.

Podsumowanie

Katastrofa w Cieszynie to przypomnienie o potrzebie dbania o stan techniczny budynków mieszkalnych i skuteczności działań służb ratowniczych. Bliskość sąsiednich kamienic oraz ewentualna obecność ludzi w budynku dodatkowo utrudniają prowadzenie akcji ratunkowej. Władze miasta i służby ratownicze zapewniają jednak, że zrobią wszystko, by minimalizować skutki tej tragedii i odnaleźć ewentualne osoby znajdujące się pod gruzami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version