Członek nielegalnej neoKRS, Maciej Nawacki, znalazł się w centrum kolejnej kontrowersji. To już czwarte postępowanie dyscyplinarne przeciwko niemu, a dodatkowo toczą się dwa śledztwa i kilka postępowań sądowych. Tym razem sprawa dotyczy prowadzenia przez niego zajęć akademickich na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (UWM) bez zgody prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie.

POLECAMY: Maciej Nawacki członek neoKRS ma kolejne postępowanie dyscyplinarne

Zarzuty Dyscyplinarne za Zajęcia Akademickie

Rzecznik dyscyplinarny ad hoc Andrzej Krasnodębski, powołany przez ministra sprawiedliwości, zbada legalność prowadzenia przez Nawackiego zajęć akademickich. Zgodnie z przepisami, sędziowie mogą łączyć pracę na uczelni z orzekaniem tylko wtedy, gdy w pełni wykonują swoje obowiązki sędziowskie. Jednakże, jak wynika z doniesień, Nawacki odmawia realizowania całości przydzielonych mu spraw. Od października 2024 roku prowadzi zajęcia mimo sprzeciwu prezesa sądu Rafała Jerki.

POLECAMY: Bodnar powołał specjalnego rzecznika w celu rozliczenie działalności przestępczej Nawackiego

Nowy prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, Krzysztof Krygielski, wyznaczył Nawackiemu pełny zakres obowiązków, co ten zignorował, powołując się na decyzję neoKRS, redukującą jego obciążenie do 30%. W konsekwencji prezes obniżył mu wynagrodzenie za ostatnie miesiące, co również wywołało dyscyplinarkę przeciwko niemu.

Historyczne Kontrowersje i Konflikty

Odmowa Orzekania

Po odwołaniu z funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie w marcu 2024 roku, Nawacki systematycznie kwestionuje decyzje nowego kierownictwa. Jako członek neoKRS, Nawacki nieustannie angażuje się w spory prawne dotyczące praworządności, co przyciągnęło liczne zarzuty dyscyplinarne.

Blokowanie Sędziego Juszczyszyna

Jednym z najbardziej znanych przypadków jest wieloletnie uniemożliwianie orzekania Pawłowi Juszczyszynowi. Nawacki karnie przenosił Juszczyszyna do innych wydziałów i ignorował wyroki sądów przywracające go do pracy. Te działania były oceniane jako bezprawne i stały się przedmiotem odrębnych postępowań dyscyplinarnych.

Incydent z 2020 Roku

Nawacki zasłynął też z podarcia projektów uchwał olsztyńskich sędziów w obronie praworządności. Prokuratura Krajowa prowadzi w tej sprawie śledztwo i domaga się uchylenia jego immunitetu, by postawić mu zarzuty przekroczenia uprawnień oraz zniszczenia dokumentów.

Zarzuty Karne i Cywilne

Wobec Nawackiego toczą się również dwa śledztwa karne. Oprócz incydentu z podarciem uchwał, prokuratura bada jego działania jako prezesa sądu, w tym represje wobec Juszczyszyna. Sędzia Juszczyszyn złożył także subsydiarny akt oskarżenia, zarzucając Nawackiemu łamanie praw pracowniczych.

Ponadto, Juszczyszyn domaga się miliona złotych zadośćuczynienia za represje, a Nawacki jest jednym z pozwanych w tej sprawie.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i Jego Postawa

Pomimo kontrowersji, Nawacki nadal prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Jego obecność na uczelni budzi zdziwienie, biorąc pod uwagę jego zaangażowanie w niszczenie praworządności. Wielu obserwatorów podkreśla, że sytuacja ta podważa autorytet uniwersytetu jako instytucji edukacyjnej.

Sprawa Macieja Nawackiego jest przykładem głębokich problemów w polskim wymiarze sprawiedliwości. Jego liczne postępowania dyscyplinarne, zarzuty karne oraz trwająca obecność w neoKRS ilustrują wyzwania, przed jakimi stoi polska praworządność po latach „reform” Zbigniewa Ziobry. Dalszy przebieg tych spraw będzie kluczowy dla przyszłości sądownictwa w Polsce.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version