O godzinie 14:00 w Warszawie rozpoczął się wielki protest rolników, który zbiegł się z oficjalną inauguracją polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Przedstawiciele pięciu organizacji zrzeszających rolników postanowili wyrazić swój sprzeciw wobec szeregu polityk unijnych i rządowych. Demonstracja obejmuje zarówno pikietę, jak i przemarsz ulicami stolicy, co powoduje znaczne utrudnienia w ruchu oraz zmiany w komunikacji miejskiej.
POLECAMY: Klamka zapadła! Hitlerówka von der Leyen przypieczętowała umowę UE-Mercosur
Międzynarodowy charakter protestu
Dzisiejsza manifestacja rolników odbywa się pod hasłem „Pięć razy nie”. Rolnicy protestują przeciwko:
- Importowi płodów rolnych z Ukrainy.
- Zielonemu ładowi.
- Tzw. umowie Mercosur, umożliwiającej import płodów rolnych z państw Ameryki Południowej.
- Polityce Unii Europejskiej wobec lasów.
- Rozwiązaniom dotyczącym łowiectwa.
Na ulice Warszawy wyszli również przedstawiciele środowisk łowieckich, którzy krytykują unijną i krajową politykę w sprawie gospodarki leśnej i łowiectwa.
POLECAMY: Ukraińska „żywność” najczęściej zatrzymywana na polskiej granicy przez IJHARS w 2024 roku
Protest rolników w Warszawie. My jesteśmy już na miejscu tj. przy ul. Jasnej. Powoli gromadzą się protestujący.
— farmer.pl (@farmer_pl) January 3, 2025
RELACJA NA ŻYWO na https://t.co/FZ15HpdOtj@wnppl @ParlamentarnyPL @PSamorzadowy pic.twitter.com/p2ajhMehlD
Harmonogram protestu
Protest rozpoczął się pikietą przed budynkiem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej na ulicy Jasnej. Kolejnym punktem manifestacji jest przemarsz ulicami stolicy. Około godziny 16:00 uczestnicy wyruszyli trasą:
- Świętokrzyska,
- Nowy Świat,
- Krakowskie Przedmieście,
- Miodowa,
- Senatorska,
- Nowy Przejazd.
Druga część protestu zaplanowana jest na godzinę 20:00, gdy w Teatrze Wielkim będzie trwała uroczysta inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
POLECAMY: „5xSTOP”. Rolnicy jadą na Warszawę umilić pobyt „cesarzowej” von der Leyen
Przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, Tomasz Obszański, powiedział: „Wszystkie organizacje rolnicze, które są w naszym kraju, będą protestować przeciwko szkodliwej polityce Unii Europejskiej, przeciwko pani Ursuli von der Leyen, która narzuca ten ton polityki, która sprawi, że nasze gospodarstwa będą musiały się zamykać” (farmer.pl).
Utrudnienia w ruchu i zmiany w komunikacji miejskiej
Komenda Stołeczna Policji ostrzega, że w czasie przemarszu poszczególne odcinki ulic będą czasowo zamykane dla ruchu. Utrudnienia mogą pojawić się również na ulicach przylegających do trasy demonstracji.
Zmiany w kursowaniu autobusów
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie poinformował o zmianach tras dla linii autobusowych: 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 503 i 518. Na trasach objazdowych obowiązują pierwsze napotkane przystanki jako stałe, a pozostałe jako „na żądanie”.
Przypomnienie o zakazach
Stołeczna policja przypomina, że w mieście obowiązują znaki zakazu wjazdu dla ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych (znaki B-5 z tabliczką T-0).
Kontekst polityczny
Protest rolników w dniu inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE przyciąga uwagę międzynarodową. Manifestacja ma na celu zwrócenie uwagi na problemy rolnictwa w Polsce, w tym rosnące koszty produkcji, zmiany w politykach rolnych i konkurencję ze strony importu spoza UE.
Podsumowanie
Dzisiejszy protest w Warszawie jest wyrazem niezadowolenia rolników i przedstawicieli innych grup społecznych wobec polityk unijnych i rządowych. Jego międzynarodowy charakter oraz zbieżność z inauguracją polskiej prezydencji w Radzie UE podkreślają powagę sytuacji. Mimo utrudnień w ruchu miejskim, uczestnicy manifestacji wyrażają determinację w obronie swoich interesów.