Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych znów staje w centrum uwagi, gdyż na jej biurko wpłynęły kolejne wnioski o uchylenie immunitetów posłów oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że dokumenty te dotyczą m.in. Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Krzysztofa Szczuckiego oraz byłego alfonsa a obecnie prezesa IPN i pisowskiego kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. Co zarzuca się tym osobom i jakie konsekwencje mogą ponieść?

POLECAMY: Awantura w Sejmie. Poseł Rutnicki ruszył w stronę Kaczyńskiego z raportem o byłym alfonsie Nawrockim

Nowe wnioski: Lista oskarżonych i zarzuty

Wnioski prokuratury, które wpłynęły do komisji, dotyczą podejrzeń o poważne naruszenia prawa.

Jan Krzysztof Ardanowski

Były minister rolnictwa (2018-2020) i obecny poseł Republikanów, Jan Krzysztof Ardanowski, jest oskarżany przez prokuraturę o nieprawidłowości związane z udzielaniem gwarancji bankowych. W czasie jego urzędowania Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) przyznał gwarancje finansowe spółce i spółdzielni, które znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej. Według śledczych te podmioty nie spełniały warunków do otrzymania takich środków, co doprowadziło do straty dla Skarbu Państwa w wysokości 120 mln złotych. Prokurator Anna Adamiak wskazała, że decyzje te przekroczyły kompetencje ministra i były działaniem na szkodę państwa.

Ardanowski broni się, twierdząc, że działał w interesie narodowym, aby zapobiec upadkowi polskich firm rolniczych. „Gdyby nie te gwarancje, zagraniczne korporacje zdominowałyby nasz rynek” – zaznaczył w jednym z wywiadów.

Krzysztof Szczucki

Poseł PiS i były prezes Rządowego Centrum Legislacji (RCL) w latach 2020-2023, Krzysztof Szczucki, jest podejrzewany o nepotyzm oraz nadużycia w procesie rekrutacji. Według śledczych, Szczucki zatrudnił w powołanym przez siebie Wydziale Edukacji i Komunikacji osoby bez przeprowadzenia konkursu, co miało służyć wsparciu jego kampanii wyborczej, a nie funkcjonowaniu instytucji.

Szczucki zaprzecza zarzutom, twierdząc, że wszystkie osoby zatrudnione w RCL wykonywały swoje ustawowe obowiązki i za nie otrzymywały wynagrodzenie. „To kolejny atak na moją osobę, wynikający z gry politycznej” – podkreśla poseł.

Karol Nawrocki

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej został zgłoszony do komisji przez stowarzyszenie emerytów mundurowych, którzy poczuli się obrażeni jego wypowiedzią podczas spotkania z wyborcami 10 grudnia 2024 roku. Nawrocki mówił wówczas o „ukrytym procesie reubekizacji” i przywracaniu przywilejów emerytalnych osobom odpowiedzialnym za represje w czasach PRL.

W odpowiedzi na zarzuty IPN opublikował oświadczenie, w którym uznał wniosek za próbę zastraszenia Prezesa. „Przywracanie przywilejów byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa to policzek wymierzony ofiarom komunizmu” – podkreślono w komunikacie.

Ponowne wnioski o uchylenie immunitetów dla innych posłów

W komisji znajdują się także ponowne wnioski przeciwko Joannie Lichockiej, Mariuszowi Błaszczakowi, Pawłowi Szefernakerowi i Piotrowi Glińskiemu. Sprawa dotyczy rozpowszechniania spotu wyborczego PiS w 2018 roku, który według Rafała Gawła, założyciela Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, przyczyniał się do siania nienawiści wobec uchodźców.

Poprzedni wniosek w tej sprawie został odrzucony przez Sejm w lipcu 2023 roku, ale Gaweł nie ustępuje i ponownie złożył oskarżenie w grudniu 2023 roku.

Znaczenie decyzji komisji

Uchylenie immunitetu oznacza, że dana osoba może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej, co jest kluczowe dla przejrzystości działania polityków oraz instytucji państwowych. Sprawy, o których mowa, są nie tylko testem dla systemu prawnego, ale również dla zdolności państwa do reagowania na nadużycia władzy.

Czy posłowie i prezes IPN odpowiedzą za zarzucane im czyny? Decyzja komisji regulaminowej będzie miała daleko idące konsekwencje, zarówno polityczne, jak i społeczne. Będziemy śledzić rozwój sytuacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version