W roku szkolnym 2025 edukacja zdrowotna stanie się nowym elementem polskiego systemu edukacyjnego. Jak jednak zapowiedziała minister edukacji narodowej Barbara Nowacka, przedmiot ten będzie miał charakter nieobowiązkowy, a jego przyszłość zostanie oceniona na podstawie ewaluacji po pierwszym roku. Decyzja ta wzbudzała wiele emocji i wywołała szeroką dyskusję w środowisku politycznym oraz edukacyjnym.

POLECAMY: „Edukacja zdrowotna” jednak nieobowiązkowa? Istnieje realny scenariusz krok w tył

Spór w koalicji rządzącej

W ostatnich dniach wśród przedstawicieli rządu pojawiły się rozbieżności co do kształtu i obowiązkowości nowego przedmiotu. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił, że „edukacja zdrowotna” nie będzie obowiązkowa, pozostawiając decyzję rodzicom. – Będzie to decyzja rodziców – powiedział. Te słowa spotkały się z ostrą reakcją minister Barbary Nowackiej, która w serwisie X skomentowała: „Ktoś znów pomylił MON z MEN, jak czytam”.

POLECAMY: Kolejna awantura w koalicji! Nowacka oburzona informacją Kosiniak-Kamysza w sprawie „edukacji zdrowotnej”

Do dyskusji dołączył również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej stwierdził, że „edukacja zdrowotna” jest potrzebna, ale powinna pozostać dobrowolna. – Zdanie powinno zostać pozostawione rodzicom. Myślę, że tak będzie lepiej dla nas wszystkich – dodał.

Dobrowolność edukacji zdrowotnej i plany ewaluacji

Ostateczną decyzję w tej sprawie przedstawiła minister Nowacka. W rozmowie na antenie RMF FM oświadczyła: – Muszę ochronić polskie szkoły przed polityczną awanturą. „Edukacja zdrowotna” w roku szkolnym 2025 będzie nieobowiązkowa. Później zrobimy ewaluację. Jak wyjaśniła, w ocenę przedmiotu zaangażowane zostaną głównie osoby bezpośrednio uczestniczące w procesie nauczania – uczniowie i nauczyciele.

– Po roku o nowy przedmiot zostaną zapytani uczniowie i nauczyciele, a nie politycy. Być może wtedy zmienimy decyzję – dodała minister edukacji. Zaznaczyła również, że wszelkie przyszłe zmiany zostaną oparte na wnioskach z rozmów z nauczycielami i uczestnikami programu.

Krytyka opozycji i dalsze kontrowersje

Minister Nowacka skrytykowała przeciwników nowego przedmiotu, m.in. kandydata PiS na prezydenta, Andrzeja Nawrockiego. – Uważam, że ci, którzy protestowali przeciwko edukacji zdrowotnej, zrobili wielką krzywdę dzieciom i młodzieży. Protestują oni przeciwko rzeczom, których nie znają i nie rozumieją – powiedziała w rozmowie z mediami.

Jednym z głównych punktów spornych pozostają treści dotyczące seksualności. Dla wielu rodziców i polityków temat ten jest zbyt kontrowersyjny, co potęguje podziały wokół edukacji zdrowotnej.

Edukacja zdrowotna zastępuje WDŻ

Nowy przedmiot ma zastąpić dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ). Edukacja zdrowotna będzie wprowadzona do programu nauczania uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz klas I-III szkół ponadpodstawowych. Przedmiot ten został zaplanowany do wdrożenia we wrześniu 2025 roku.

Wprowadzenie edukacji zdrowotnej ma na celu rozwijanie świadomości zdrowotnej uczniów oraz przekazywanie praktycznych umiejętności związanych z dbaniem o zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednakże kontrowersje związane z zakresem tematów wciąż budzą obawy części społeczeństwa.

Przyszłość edukacji zdrowotnej

Decyzja o wprowadzeniu edukacji zdrowotnej jako przedmiotu dobrowolnego pozostawia przestrzeń na dostosowanie programu do potrzeb uczniów i oczekiwań społecznych. Wyniki ewaluacji po pierwszym roku będą kluczowe dla podjęcia dalszych decyzji w tej sprawie. Czy edukacja zdrowotna stanie się trwałym elementem polskiego systemu edukacji? Czas pokaże, czy uda się pogodzić rozbieżne stanowiska i odpowiedzieć na wyzwania współczesnej edukacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version