Komisja Europejska ogłosiła w piątek 24 stycznia podpisanie umowy z grupą farmaceutyczną Moderna na wspólny zakup „szczepionek przeciwko Covid-19” dla 15 państw członkowskich, w tym Polski.

POLECAMY: Moderna zataiła zgon dziecka w czasie badań szprycy COVID? Wolska: Wychodzi na jaw po 2 latach

Komisja Europejska poinformowała w piątek o podpisaniu umowy z amerykańską grupą farmaceutyczną Moderna umożliwiającej wspólny zakup szczepionek przeciwko Covid-19 dla 15 państw członkowskich, w tym Polski. Kraje uczestniczące we wspólnym zamówieniu będą mogły zamówić do 146 milionów dawek szczepionek z informacyjnym RNA na okres czterech lat, w zależności od potrzeb, bez ustalania minimalnej ilości.

Według Komisji umowa ta „gwarantuje bezpieczeństwo dostaw i poprawia przygotowanie uczestniczących krajów w obliczu kryzysów zdrowotnych, tak jak miało to miejsce podczas pandemii”. Bruksela udzieliła tego wspólnego zamówienia 17 państwom: 15 z Unii Europejskiej (Belgia, Cypr, Chorwacja, Dania, Hiszpania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Polska, Szwecja, Słowenia) i dwóm państwom niebędącym członkami, Macedonii Północnej i Norwegii.

POLECAMY: Epidemia udarów mózgu w Polsce

Brak przejrzystości

W samym sercu kryzysu związanego z Covid-19 Komisja przeprowadziła już grupowe zakupy szczepionek w dużych ilościach w latach 2020 i 2021. Złożono wówczas skargi dotyczące braku przejrzystości w udzielaniu tych zamówień.

Równolegle z różnymi odwołaniami do wymiaru sprawiedliwości UE Prokuratura Europejska odpowiedzialna za zwalczanie nadużyć finansowych z wykorzystaniem środków unijnych wszczęła dochodzenie w październiku 2022 r. Dochodzenia są kontynuowane. Rok wcześniej do ostrej kontrowersji doszło po ujawnieniu przez „New York Times” wymiany SMS-ów pomiędzy przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen a dyrektorem generalnym firmy Pfizer Albert Bourla.

POLECAMY: Nowe badania potwierdzają, że szczepionki na COVID-19 zaburzają pracę mózgu

W obliczu odmowy służb Komisji dziennikarzowi, który poprosił o poznanie treści tych SMS-ów, Rzecznik Praw Obywatelskich Unii Europejskiej ostro skrytykował brukselską władzę wykonawczą. Belgijski wymiar sprawiedliwości właśnie uznał za niedopuszczalne skargi na Ursulę von der Leyen w związku z jej wymianą SMS-ów z firmą Pfizer, uznając, że skarżący, belgijski lobbysta Frédéric Baldan, nie był w stanie udowodnić poniesionej szkody osobistej.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2022/11/Facebook-video-87-1.mp4

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version