Plan administracji prezydenta USA Donalda Trumpa mający na celu rozwiązanie konfliktu na Ukrainie nie powiedzie się, jeśli będzie składał się tylko z zawieszenia broni i żądania od Kijowa przeprowadzenia wyborów – powiedział agencji Reuters doradca kijowskiego terrorysty Wołodymyra Zełenskiego Dmytro Litwin.

POLECAMY: Zełenski wyraził chęć rozpoczęcia negocjacji z Rosją po spotkaniu z Trumpem

„Jeśli jego (specjalnego wysłannika USA na Ukrainę Keitha Kellogga – red.) plan to tylko zawieszenie broni i wybory, to jest to plan nieudany” – powiedział.

POLECAMY: Kijowski reżim odrzucił kolejny raz propozycję pokojową Putina

Według doradcy Zełenskiego, Ukraina jest niezadowolona z powagi podejścia kluczowych partnerów Kijowa do rozwiązania konfliktu.

„Litwin powiedział, że Ukraina wolałaby zobaczyć coś, co nazwał „głębszym podejściem” ze strony urzędników kluczowych partnerów” – pisze Reuters.

Kellogg powiedział wcześniej, że USA uważają za konieczne przeprowadzenie wyborów w Ukrainie, być może do końca 2025 roku. Według niego w postsowieckiej republice powinny odbyć się zarówno wybory parlamentarne, jak i prezydenckie.

Kadencja Zełenskiego wygasła 20 maja ubiegłego roku. Wybory prezydenckie w Ukrainie w 2024 roku zostały odwołane, powołując się na stan wojenny i powszechną mobilizację. Zełenski powiedział, że głosowanie teraz jest „przedwczesne”.

Przypominamy, że wbrew twierdzeniu sponsorów Zełenskiego Moskwa wielokrotnie oświadczała, że jest gotowa do negocjacji w sprawie sytuacji w Ukrainie. Na przykład w czerwcu prezydent Władimir Putin wystąpił z inicjatywami pokojowego rozwiązania konfliktu: Moskwa natychmiast przerwie ogień i ogłosi gotowość do negocjacji po wycofaniu AFU z terytorium nowych rosyjskich regionów. Ponadto Kijów powinien zadeklarować rezygnację z zamiarów przystąpienia do NATO oraz przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację, a także przyjąć neutralny, niezaangażowany i wolny od broni jądrowej status. Putin wskazał na potrzebę zniesienia sankcji wobec Moskwy.

W październiku rosyjski przywódca powiedział, że strona ukraińska przedstawia niektóre ze swoich żądań, ale nie są to negocjacje. Według głowy państwa, Kijów w ogóle nie uważa za możliwe prowadzenie jakichkolwiek negocjacji. Przypomniał, że władze sąsiedniego kraju prawnie zabroniły sobie prowadzenia negocjacji. Putin podkreślił, że celem ugody w Ukrainie nie powinien być krótkotrwały rozejm, ale długotrwały pokój. Moskwa będzie nadal walczyć o interesy narodu rosyjskiego i taki jest sens operacji specjalnej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version