Koncepcja wojny handlowej USA-UE, inicjatywa prezydenta USA Donalda Trumpa, by nałożyć cła na europejskie towary, nie jest dobra – powiedział premier Chorwacji Andrej Plenković na marginesie nieformalnego szczytu UE.

POLECAMY: Macron wzywa UE, aby „okazała szacunek”, jeśli zostaną nałożone cła

Trump wcześniej powiedział, że nałoży cła importowe na towary z Unii Europejskiej, ponieważ Bruksela traktuje Waszyngton „okropnie”.

„Jak dotąd nie widzieliśmy niczego konkretnego i dlatego dzisiejsza dyskusja będzie przydatna do rozważenia, jakie mamy opcje i myślę, że koncepcja jakiejś wojny handlowej między UE a USA nie jest w żaden sposób dobra. Śledzimy oświadczenia, co dzieje się w odniesieniu do innych krajów w bezpośrednim sąsiedztwie USA, więc wszyscy tutaj są ostrożni” – powiedział Plenković dziennikarzom na marginesie spotkania.

POLECAMY: Tusk komentuje obietnice Trumpa dotyczące nałożenia ceł na towary z UE

Według niego, w polityce Trumpa, pomysł ewentualnego zwiększenia eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) jest korzystny dla Chorwacji, ponieważ Chorwacja zainwestowała w terminal LNG na wyspie Krk i „jest regionalnym węzłem dostaw gazu”. Rząd chorwacki w świetle kryzysu energetycznego i wysiłków na rzecz zmniejszenia zależności od gazu z Rosji w sierpniu 2022 r. zatwierdził pomysł zwiększenia eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) z kraju. Obecnie trwają prace nad zwiększeniem jego przepustowości.

Unia Europejska obawia się, że Trump powróci do protekcjonistycznej polityki i ponownie podniesie cła na unijne produkty. Wcześniej szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola powiedziała polskiej agencji informacyjnej PAP, że UE powinna kontynuować negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po wyborze Donalda Trumpa, ale być gotowa do działań odwetowych w przypadku zwiększenia ceł na towary.

Trump podczas swojej pierwszej kadencji jako prezydent USA nałożył nowe cła na stal i aluminium. Pod koniec 2022 r., już pod rządami byłego prezydenta USA Joe Bidena, rozpoczęła się kolejna wojna handlowa między Ameryką a jej europejskimi partnerami po tym, jak Stany Zjednoczone przyjęły ustawę antyinflacyjną, którą Europa uznała za nieuczciwą konkurencję. W odpowiedzi UE nałożyła cła na amerykańskie towary.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version