Senat przyjął w środę bez poprawek tzw. ustawę incydentalną, zmieniającą zasady orzekania o ważności wyboru prezydenta w 2025 roku. Zgodnie z nowymi przepisami decyzję w tej sprawie ma podejmować 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego, zamiast nielegalnej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, w której posadki mają pokemony pisowskie, a nie sędziowie. Teraz los ustawy leży w rękach prezydenta Andrzeja Dudy.

POLECAMY: „Ustawa Incydentalna” przyjęta przez Senat

Kancelaria Prezydenta: „Trudno przypuszczać, aby prezydent podpisał ustawę”

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka skomentowała sytuację w rozmowie z Polsat News. Podkreśla, że trudno oczekiwać, aby prezydent Duda zaprzeczył swojemu konsekwentnemu stanowisku w kwestii sędziów powoływanych po 2017 roku.

— Trudno jest wymagać, aby pan prezydent zaprzeczył swojemu stanowisku, konsekwentnie prezentowanemu od 2018 r., stania murem za sędziami powoływanymi również po 2017 r. na straży ich niezawisłości i statusu — powiedziała Paprocka.

Kluczowe zmiany wprowadzone przez Senat

Małgorzata Paprocka zwróciła uwagę na istotną zmianę w projekcie ustawy, która według niej diametralnie różni się od pierwotnej propozycji marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

— Pamiętajmy, że ustawa w tym kształcie dzisiaj uchwalonym (…) diametralnie różni się od przedłożenia propozycji pierwotnej przez pana marszałka Szymona Hołowni — zaznaczyła.

Według niej kluczowym celem ustawy jest „negowanie statusów sędziów oraz doprowadzenie do tego, aby wybrani sędziowie rozstrzygali sprawy wyborcze”.

Co dalej z ustawą?

Chociaż prezydent nie ogłosił jeszcze swojej decyzji, Paprocka dała do zrozumienia, że podpisanie tej ustawy przez Andrzeja Dudę jest mało prawdopodobne.

— Trudno jest przypuszczać, żeby prezydent podpisał taką ustawę — powiedziała w rozmowie z Polsat News.

W najbliższych tygodniach Andrzej Duda będzie musiał podjąć decyzję, czy ustawę podpisać, zawetować, czy skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Jego decyzja będzie miała kluczowy wpływ na procedurę wyborczą w 2025 roku.

#UstawaIncydentalna, #AndrzejDuda, #Prezydent, #SądNajwyższy, #PolskaPolityka, #Wybory2025, #Konstytucja, #Sejm, #Senat

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version