W wyniku wieloletniego śledztwa prowadzonego przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu udało się rozbić międzynarodową grupę przestępczą, która zajmowała się produkcją i dystrybucją fałszywych dokumentów. Grupa składała się głównie z obywateli Ukrainy i Białorusi. W trakcie działań zatrzymano 42 osoby, w tym 8 tymczasowo aresztowano. Zabezpieczono również środki finansowe o wartości 1 mln zł, odkryto nielegalne drukarnie oraz wykryto proceder prania brudnych pieniędzy.

POLECAMY: Gangi z Gruzji i Ukrainy: Nowe wyzwania dla polskiej policji

Podrabiali dokumenty na masową skalę

Członkowie grupy przestępczej specjalizowali się w podrabianiu paszportów, wiz, dowodów osobistych oraz praw jazdy. Śledztwo rozpoczęło się w 2020 roku, gdy na jednym z przejść granicznych wykryto cudzoziemca posługującego się podrobionym prawem jazdy. Jak się okazało, dokumenty były sprzedawane w sieci za około 1,5 tys. euro za sztukę, a całą działalność wspierało specjalne „biuro obsługi” klientów.

Pierwsza nielegalna drukarnia została odkryta w Katowicach w 2021 roku, gdzie zatrzymano osoby odpowiedzialne za produkcję fałszywych dokumentów. Kolejne wytwórnie ujawniono w Katowicach i Gdańsku, zabezpieczając łącznie 9 tys. podrobionych dokumentów. W 2024 roku w Krakowie zatrzymano osobę odpowiedzialną za wysyłkę fałszywych dokumentów w całej Europie.

Ostateczne działania w sprawie miały miejsce w grudniu 2024 roku, kiedy to w Katowicach zatrzymano 7 osób. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz utrudniania śledztwa. W toku dochodzenia wykryto łącznie ponad 12 tys. różnego rodzaju fałszywych dokumentów, które miały posłużyć do legalizacji pobytu cudzoziemców na terenie państw Unii Europejskiej oraz potwierdzać posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów.

MSWiA: Rośnie przestępczość wśród obcokrajowców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) zwraca uwagę na rosnącą przestępczość wśród obcokrajowców. W 2024 roku obcokrajowcy stanowili 5% wszystkich podejrzanych o przestępstwa popełnione w Polsce. – Nie możemy pozwolić, by zorganizowane grupy przestępcze składające się z obcokrajowców burzyły porządek publiczny i zmniejszały stopień bezpieczeństwa – podkreślił szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas konferencji prasowej.

Spośród obcokrajowców najwięcej przestępstw w liczbach bezwzględnych popełniają Ukraińcy, natomiast proporcjonalnie przodują Gruzini. – W 2024 roku Polska Policja zatrzymała 1895 obywateli Gruzji. Decyzją sądu 136 trafiło do aresztu. Łącznie w polskich ośrodkach penitencjarnych według stanu na koniec 2024 roku przebywa 322 Gruzinów – poinformował rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

Współpraca służb w walce z przestępczością zorganizowaną

Tomasz Siemoniak uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami służb, podczas którego omawiano strategię zwalczania przestępczości zorganizowanej wśród obcokrajowców. W wydarzeniu wziął udział również kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Politycy rozmawiali z komendantem głównym policji, straży granicznej, szefem ABW oraz przedstawicielami Urzędu ds. Cudzoziemców.

– Ta liczba jest dostatecznie duża, by zajmować się tym w sposób szczególny – zaznaczył Siemoniak, odnosząc się do statystyk dotyczących przestępczości wśród obcokrajowców.

Podsumowanie

Działania Straży Granicznej i innych służb pokazują, że przestępczość zorganizowana, zwłaszcza ta związana z fałszowaniem dokumentów, stanowi poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa publicznego. Wykrycie i rozbicie grupy przestępczej produkującej fałszywe dokumenty to ważny krok w walce z tym procederem. Jednocześnie dane MSWiA wskazują na konieczność dalszego wzmacniania współpracy między służbami oraz wprowadzania skuteczniejszych mechanizmów kontroli.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version