Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez media, prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę azylową, która umożliwi czasowe zawieszenie prawa do składania wniosków o azyl. Decyzja ta zapadła mimo wcześniejszych krytycznych uwag ze strony głowy państwa dotyczących założeń nowych przepisów.

Premier Tusk apeluje, prezydent Duda decyduje
Przed wylotem na unijny szczyt w Brukseli, premier Donald Tusk zaapelował do prezydenta Dudy o jak najszybsze podpisanie ustawy. – Chciałbym gorąco zaapelować do pana prezydenta, aby złożył jak najszybciej, najlepiej dzisiaj, podpis pod ustawą, która umożliwi nam czasowe zawieszenie prawa składania wniosków o azyl – powiedział Tusk w czwartek.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez dziennikarza RMF FM, prezydent podjął już decyzję i zamierza podpisać ustawę. Jednak słowa premiera miały podobno zirytować głowę państwa.

Gotowość służb do działania
Po apelu premiera głos zabrał również szef MSWiA, Tomasz Siemoniak. Na platformie X napisał, że „ustawa daje służbom państwowym skuteczniejsze narzędzia walki z nielegalną migracją, a Straż Graniczna i MSWiA są gotowe do natychmiastowego działania”. Dodał także, że „nie ma czasu do stracenia”.

Prezydent krytykował, ale podpisuje
Warto przypomnieć, że w październiku 2024 roku, podczas orędzia wygłoszonego w Sejmie, prezydent Duda wyraził swoje obawy dotyczące ustawy. – Zapowiedź premiera z ostatnich dni dotycząca nieprzyznawania azylu politycznego nie posłuży uszczelnieniu naszej granicy i ograniczeniu nielegalnej migracji. Za to wszystko wskazuje na to, że uniemożliwi przedstawicielom np. białoruskiej opozycji politycznej schronienie w Polsce – mówił wówczas Duda.

Prezydent podkreślił również, że Polska ma wielowiekową tradycję wspierania dążeń wolnościowych innych narodów. – Polska była i jest i mam nadzieję, będzie krajem wolności i solidarności – zaznaczył.

Co dalej z ustawą?
Decyzja prezydenta o podpisaniu ustawy azylowej budzi mieszane uczucia. Z jednej strony nowe przepisy mają wzmocnić kontrolę nad nielegalną migracją, z drugiej – budzą obawy o ograniczenie możliwości udzielania schronienia osobom prześladowanym politycznie.

Czy ustawę uda się wdrożyć bez negatywnych konsekwencji dla wizerunku Polski jako kraju otwartego na potrzebujących? Czas pokaże.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version