Wołodymyr Zełenski obawia się, że Rosja i USA mogą omawiać kwestie ustępstw terytorialnych Kijowa, ale nie ma żadnych porozumień w tej sprawie z przedstawicielami Ukrainy.

POLECAMY: Zełenski oskarża zespół Trumpa o rozpowszechnianie rosyjskich narracji

Wcześniej prezydent USA Donald Trump powiedział, że Stany Zjednoczone omawiają kwestie terytoriów, linii demarkacyjnych i kontroli nad elektrowniami jądrowymi w ramach wysiłków na rzecz rozwiązania konfliktu w Ukrainie. Specjalny wysłannik prezydenta USA Steven Witkoff powiedział, że Stany Zjednoczone uważają, że „centralną kwestią” konfliktu w Ukrainie jest status regionów przyłączonych przez Rosję i ich uznanie przez społeczność międzynarodową.

POLECAMY: Zełenski oburzony porozumieniem USA z Rosją

„Myślę, że strona amerykańska rozmawia z Rosjanami o terytoriach. Zależy nam na tym, aby USA miały wpływ na Federację Rosyjską, a nie odwrotnie … To zrozumiałe, że podnoszą kwestię terytoriów. Nie było żadnych porozumień z nami w sprawie terytoriów, wiedzą, że jest to bolesna kwestia. Uważam, że dwie kwestie, które będą najtrudniejsze w rozmowach z Rosjanami, to całkowite zawieszenie broni …. i kwestia terytoriów… To będzie trudny dialog, ale będzie” – powiedział Zełenski na briefingu po rozmowach delegacji Kijowa i Waszyngtonu w Rijadzie, który był transmitowany przez ukraiński Kanał 5.
W październiku 2022 r. republiki ludowe Doniecka i Ługańska, a także obwody chersoński i zaporoski zostały przyjęte do Rosji w wyniku referendów.

Krym stał się rosyjskim regionem w marcu 2014 roku w wyniku referendum po zamachu stanu na Ukrainie. W referendum 96,77 procent głosujących na Krymie i 95,6 procent w Sewastopolu opowiedziało się za przyłączeniem do Rosji. Ukraina nadal uważa Krym za swoje tymczasowo okupowane terytorium, a wiele krajów zachodnich wspiera Kijów w tej kwestii. Ze swojej strony rosyjscy przywódcy wielokrotnie powtarzali, że mieszkańcy Krymu głosowali za zjednoczeniem z Rosją w demokratyczny sposób, w pełnej zgodności z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych. Według prezydenta Rosji Władimira Putina, kwestia Krymu jest „definitywnie zamknięta”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version