Premier Donald Tusk zapowiedział, że jeszcze dziś wieczorem rząd przyjmie rozporządzenie zawieszające prawo do składania wniosków o azyl. Decyzja ta zapada po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Nowe przepisy umożliwiają czasowe ograniczenie prawa do azylu w odpowiedzi na rosnącą liczbę nielegalnych przekroczeń granicy.
POLECAMY: Prezydent Duda podpisał ustawę azylową. „Kluczowa dla bezpieczeństwa Polski”
Nowe przepisy: Czasowe zawieszenie azylu
Nowelizacja ustawy, przyjęta przez Senat 13 marca, a podpisana przez prezydenta 26 marca, wprowadza możliwość czasowego i terytorialnego ograniczenia składania wniosków o ochronę międzynarodową. Ograniczenie będzie mogło być wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
„Zdecydowałem dziś, że tzw. ustawa azylowa wejdzie w życie. Podpisałem ją, bo uważam, że jest potrzebna dla umacniania bezpieczeństwa naszych granic. Zachęcam premiera do podejmowania aktywnych działań w kwestii bezpieczeństwa Polski. Najważniejsze jest to, by bronić polskiej granicy i polskich służb, które stoją na jej straży” – oświadczył prezydent Andrzej Duda.
Zgodnie z nowelą, ograniczenie będzie obowiązywać maksymalnie 60 dni, z możliwością przedłużenia.
Wzrost nielegalnych prób przekroczenia granicy
W ostatnich dniach odnotowano znaczący wzrost prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Tylko 24 marca Straż Graniczna odnotowała blisko 90 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Osoby te forsowały rzeki i zapory, a wśród nich byli obywatele 20 różnych krajów.
Jednocześnie trwa proceder podrzucania imigrantów z Niemiec do Polski w ramach tzw. procedury dublińskiej. W Niemczech, przy granicy z Polską, powstało Centrum Dublińskie, które może pomieścić 250 cudzoziemców. Według strony niemieckiej, chodzi o osoby, które wcześniej ubiegały się o azyl w Polsce.
Prezydent Duda pyta premiera o działania ws. migracji
W związku z sytuacją na granicy, prezydent Andrzej Duda skierował do premiera cztery kluczowe pytania dotyczące działań rządu w sprawie migracji. Wśród nich znalazły się m.in.:
- „Jakie działania podjął Pan Premier w celu przeciwdziałania przekazywaniu migrantów do Polski przez władze Republiki Federalnej Niemiec?”
- „Jakie działania podjął Pan Premier w ramach prezydencji w zakresie toczących się prac nad wdrażaniem Paktu o Azylu i Migracji na poziomie Unii Europejskiej, aby przeciwdziałać niekorzystnym dla Rzeczypospolitej rozwiązaniom?”
- „Czy organy państwa podejmują obecnie jakieś działania w celu realizacji wytycznych Komisji Europejskiej, co do implementacji Paktu o Azylu i Migracji, jak na przykład budowa Centrów Integracji Cudzoziemców?”
- „Jakie działania zostały podjęte w ramach polskiej prezydencji w celu zmiany stanowiska Komisji Europejskiej i uzyskania wsparcia finansowego na rzecz budowy zabezpieczeń granicznych, aby zapewnić bezpieczeństwo także granicy zewnętrznej UE?”
Pytania Prezydenta RP @AndrzejDuda do Premiera @donaldtusk ⬇️ pic.twitter.com/XYQCK2XNsY
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 26, 2025
Rząd działa natychmiast – rozporządzenie jeszcze dziś
Premier Donald Tusk potwierdził, że rząd niezwłocznie wprowadzi nowe przepisy w życie.
„Jeszcze dziś wieczorem rząd przyjmie rozporządzenie zawieszające prawo do składania wniosków o azyl. Tak jak zapowiadałem – bez chwili zwłoki” – napisał na platformie X.
Nowe rozwiązania mają na celu zapobieżenie nadużyciom systemu azylowego i zwiększenie bezpieczeństwa granic Polski, które są jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej.
- Panele fotowoltaiczne do wymiany? Eksperci podają datęFotowoltaika od lat stanowi kluczowy element transformacji energetycznej, umożliwiając pozyskiwanie czystej energii ze słońca. Dotychczas dominującym materiałem w produkcji paneli słonecznych był krzem. Jednakże, dynamiczny rozwój
- Masz działkę na której stoi słup energetyczny? Wydano ważny wyrokWłaściciele nieruchomości, na których znajdują się słupy energetyczne, od lat zmagają się z problemem nieuregulowanego korzystania z ich gruntów przez przedsiębiorstwa przesyłowe. Niedawny wyrok Sądu Najwyższego
- Unia wprowadza maksymalny wiek kierowcy – przełomowe zmiany w 2025 rokuUnia Europejska wprowadza przełomowe zmiany w przepisach dotyczących kierowców. W 2025 roku mają zostać ustalone maksymalne limity wiekowe dla osób posiadających prawo jazdy. Decyzja ta wywołała