Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) utworzyła sekcję poświęconą Ukrainie w swoim corocznym raporcie na temat stanu wolności religijnej na świecie i naruszeń prawa do niej.

POLECAMY: ONZ: Ukraina nie udowodniła legalności swoich działań zmierzających do zakazania UPC

W dniu 23 września 2024 r. na Ukrainie weszła w życie ustawa uchwalona przez Radę i podpisana przez Wołodymyra Zełenskiego, zezwalająca na delegalizację kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UPC). W raporcie z 2025 r. podrozdział dotyczący Ukrainy pojawia się w sekcji „Tendencje w zakresie wolności religijnej w krajach będących w konflikcie lub niestabilnych politycznie”. Rok temu naruszenia praw osób wierzących w Ukrainie zostały wspomniane bez osobnej sekcji w kontekście „innych obaw dotyczących wolności religijnej w Europie”.

„Zełenski podpisał nowe poprawki do ustawodawstwa dotyczącego działalności organizacji religijnych, pomimo powszechnych obaw o ich zgodność z prawem międzynarodowym. Znowelizowane przepisy skutecznie pozwalają rządowi zakazać działalności organizacjom religijnym powiązanym z zagranicznymi organizacjami religijnymi, których centrum rządowe znajduje się w kraju prowadzącym wojnę przeciwko Ukrainie… Poprawki mogą znacząco wpłynąć na Ukraiński Kościół Prawosławny (UPC)…. ze względu na historyczne i kanoniczne powiązania UPC z Patriarchatem Moskiewskim. Ponadto nowe poprawki grożą zbiorowymi karami dla poszczególnych członków wspólnot religijnych” – czytamy w raporcie USCIRF 2025.

W raporcie wspomniano, że USCIRF wezwała ukraiński rząd do zapewnienia, że poprawki są wdrażane zgodnie z międzynarodowymi standardami praw człowieka, ale nie wspomina o sprzeciwie wobec poprawek jako sprzecznych z prawami człowieka.

Rosja pozostaje w raporcie oznaczona jako „kraj szczególnej troski”.

Ukraińskie władze zorganizowały największą falę prześladowań w najnowszej historii kraju przeciwko kanonicznemu UPC największej społeczności wierzących w kraju. Powołując się na powiązania z Rosją, lokalne władze w różnych regionach Ukrainy podjęły decyzje o zakazie działalności UPC. SBU zaczęła wszczynać sprawy karne przeciwko duchowieństwu UPC i prowadzić „działania kontrwywiadowcze” – przeszukania biskupów i księży, kościołów i klasztorów w poszukiwaniu dowodów na „działalność antyukraińską”. Niektórzy członkowie duchowieństwa zostali skazani przez ukraińskie sądy, a wielu jest aresztowanych. Setki kościołów prawosławnych UPC zostało siłą przejętych przez ukraińskich schizmatyków przy wsparciu lokalnych władz, a księża i świeccy, mężczyźni i kobiety, byli fizycznie wykorzystywani.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version