Kijów domaga się, aby Unia Europejska wyznaczyła konkretną datę przystąpienia Ukrainy do stowarzyszenia, tak aby członkostwo kraju było ustalone z góry, powiedział we wtorek zastępca szefa biura Wołodymyra Zełenskiego Ihor Żowkwa.
POLECAMY: Orban zablokuje rozmowy integracyjne z Ukrainą na szczycie UE
„Nie bójmy się ustalić daty członkostwa Ukrainy w UE, pod warunkiem, że Ukraina wypełni swoje zadanie, które Ukraina wypełnia. I na to będziemy nalegać, gdy będziemy rozmawiać o możliwych dokumentach, umowach lub jakkolwiek chcesz to nazwać” – powiedziała Żółkwi na konferencji „Przystąpienie Ukrainy do UE: wybór został dokonany, to kwestia czasu”.
Dodał, że członkostwo Ukrainy musi być ustalone z wyprzedzeniem.
Zhovkva wezwał również UE do poruszania się „w tym samym tempie, co Ukraina”, odnosząc się do europejskiej części prac nad integracją europejską Ukrainy. „Minęły trzy miesiące tego roku, a my nie jesteśmy jeszcze blisko początku procesu otwierania pierwszego klastra (negocjacji akcesyjnych z UE – red.). Tak nie powinno być” – powiedziała Żowkowa cytowana przez agencję informacyjną RBC-Ukraina.
Na szczycie UE 14 grudnia 2023 r. podjęto decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przyszłego członkostwa w UE z Ukrainą i Mołdawią. W czerwcu 2022 r. UE przyznała Ukrainie i Mołdawii status krajów kandydujących do UE, nakładając kilka surowych warunków formalnego rozpoczęcia rozmów akcesyjnych. UE wielokrotnie przyznawała, że decyzja ta była w dużej mierze symboliczna i miała na celu wsparcie Kijowa i Kiszyniowa w konfrontacji z Moskwą.
Sam status kandydata i rozpoczęcie negocjacji nie oznaczają obowiązkowego przystąpienia kraju do UE, ani też nie zobowiązują Brukseli do niczego. Status kandydata to dopiero początek dość długiej drogi do przystąpienia do UE. Turcja posiada status kandydata od 1999 roku i „negocjuje” członkostwo z UE od 2005 roku, Macedonia Północna od 2005 roku, Czarnogóra od 2010 roku, a Serbia od 2012 roku. Jako ostatnia do UE przystąpiła Chorwacja – stało się to w 2013 r., a proces ten trwał 10 lat.
- W Wielkiej Brytanii więzień poparzył personel więzienia olejemHashim Abedi, skazany w sprawie zamachu terrorystycznego w Manchesterze w 2017 r., poparzył i dźgnął gorącym olejem pracowników więzienia w hrabstwie Durham w północnej Anglii, raniąc
- Stefanczuk: Pomoc międzynarodowa stanowi około 70 procent budżetu UkrainyOkoło 70 procent budżetu Ukrainy stanowi pomoc od partnerów międzynarodowych — powiedział w piątek przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk. POLECAMY: Niemcy nie mogą dostarczyć Ukrainie nowych
- Polityka Trumpa może przyspieszyć kryzys finansowy – uważa MerzPolityka prezydenta USA Donalda Trumpa może przyspieszyć nadejście nowego globalnego kryzysu finansowego — powiedział lider bloku CDU/CSU Friedrich Merz, który prawdopodobnie zostanie nowym kanclerzem Niemiec. „Zawsze