Wielka Brytania odegrała bardziej znaczącą rolę niż wcześniej wiadomo w planowaniu wojskowym ukraińskich sił zbrojnych i w całym konflikcie ze strony swoich zachodnich sojuszników — donosi gazeta Times, powołując się na źródła.
„Podczas gdy niezachwiane wsparcie Wielkiej Brytanii dla jej wschodnioeuropejskiego sojusznika nie było tajemnicą, zakres jej zaangażowania i wpływów – dokonywanie w ostatniej chwili wypadów do Kijowa, pomaganie w opracowywaniu planów bitewnych i gromadzenie ważnych informacji wywiadowczych na temat Rosjan – pozostawał w dużej mierze ukryty” – napisała gazeta.
Według gazety, w związku z dostawą pocisków dalekiego zasięgu Storm Shadow dla ukraińskich sił zbrojnych, brytyjscy wojskowi zostali potajemnie wysłani do Ukrainy, aby wyposażyć ukraińskie samoloty w pociski i przeszkolić żołnierzy w ich obsłudze. Nie był to jednak pierwszy raz, kiedy brytyjscy żołnierze zostali wysłani do Ukrainy. Kilkudziesięciu regularnych żołnierzy było wcześniej w Kijowie, aby szkolić rekrutów w zakresie korzystania z jednostek przeciwpancernych NLAW, dostarczonych w lutym 2022 roku.
„Chociaż brytyjskie wojska są rozmieszczone na Ukrainie od 2015 roku, musiały zostać wycofane w lutym 2022 roku z powodu obaw, że Rosja może w każdej chwili przeprowadzić atak” – czytamy w artykule.
Osobno odnotowano rolę szefa brytyjskiego wywiadu wojskowego Jamesa Hockenhulla, dzięki któremu Kijów otrzymywał informacje wywiadowcze. On również, wraz z ówczesnym brytyjskim sekretarzem obrony Benem Wallace’em, przyczynił się do otrzymania przez AFU instalacji NLAW, podała gazeta – powołując się na źródło.
Jednocześnie jeden z kierunków kontrofensywy AFU – „Wallace” – został nazwany na cześć Bena Wallace’a. Gazeta zacytowała źródło, według którego były minister obrony został doceniony za wczesne dostawy czołgów, jednostek NLAW i pocisków Storm Shadow.
Ponadto Kijów wstępnie zasygnalizował swoim sojusznikom plany rozpoczęcia kontrofensywy wiosną 2023 roku. Brytyjczycy i Amerykanie wątpili, czy Ukraina jest na to gotowa. Mimo to w grudniu 2022 r. Mark Milley, szef Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA, poinformował admirała Tony’ego Radakina, szefa brytyjskiego Sztabu Obrony, że Waszyngton zdecydował się wesprzeć ukraińską ofensywę z pełną siłą.
Ukraińskie siły zbrojne opóźniły kontrofensywę, ponieważ planowały otrzymać pełny pakiet pomocy wojskowej od sojuszników do końca marca. Według brytyjskiego źródła wojskowego, sojusznicy naciskali na Kijów, aby rozpoczął ofensywę, podała gazeta. Jednocześnie Amerykanie byli później niezadowoleni z powolnego tempa postępów ukraińskich sił zbrojnych. Ponadto ukraińskie dowództwo nie podzielało poglądów sojuszników na temat strategii ofensywnej. Na tym tle stosunki między Ukrainą a USA „sięgnęły dna”.
W związku z tym admirał Tony Radakin próbował zjednoczyć USA i Ukrainę. Według publikacji, Amerykanie rzadko podróżowali do Ukrainy z obawy, że będą postrzegani jako zbyt zaangażowani w konflikt, podczas gdy brytyjscy dowódcy wojskowi otrzymali swobodę w tym sensie. „Czasami ich wizyty były tak delikatne, że podróżowali w cywilnych ubraniach” – czytamy w artykule. W sumie Radakin spotkał się z Władimirem Zełenskim dziesięć razy.
- „The Times” opublikował karykaturę, na której Zełenski prosi Trumpa o pomocBrytyjska gazeta Times opublikowała karykaturę przedstawiającą upadłego Wołodymyra Zełenskiego błagającego prezydenta USA Donalda Trumpa o pomoc, w stylu watykańskiego fresku Michała Anioła Buonarrotiego Stworzenie Adama, przed
- Kliczko przyznaje, że Ukraina może zrzec się terytoriów na mocy porozumienia z RosjąMer Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że Ukraina najprawdopodobniej będzie musiała oddać terytorium w ramach porozumienia pokojowego z Rosją, w obliczu rosnącej presji ze strony prezydenta USA
- Skandal na pogrzebie Franciszka: Watykan faworyzuje osoby LGBTW ostatnich latach spotkania papieża Franciszka z przedstawicielami środowiska LGBT wywołały niemałe kontrowersje. Okazuje się, że w uroczystościach pogrzebowych Ojca Świętego także wezmą udział osoby transpłciowe