Zarząd województwa wielkopolskiego chce wprowadzenia obowiązkowych szczepień na koronawirusa i jednocześnie ograniczeń dla osób niezaszczepionych. Władze regionu przygotowały w tej sprawie apel do rządu, który ma być poddany głosowaniu w sejmiku województwa.

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 i jednocześnie ograniczenia dla osób niezaszczepionych – takich rozwiązań chcą władze województwa wielkopolskiego. Członkini zarządu województwa Paulina Stochniałek powiedziała we wtorek, że projekt stanowiska powstał z inicjatywy zarządu województwa i zostanie poddany pod głosowanie radnych Sejmiku na najbliższej, poniedziałkowej sesji.

– To jest stanowisko, w którym zwracamy się do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o to, aby w związku z rosnącą czwartą falą pandemii, dopisać do listy szczepień obowiązkowych szczepienia przeciwko COVID-19. Jednocześnie zwracamy się o wprowadzenie ograniczeń dla osób niezaszczepionych – powiedziała.

Jak wyjaśniła, pomysłodawcy stanowiska chcą, aby osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19 mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko „w niezbędnych okolicznościach”. – Chodzi o robienie zakupów w sklepie spożywczym czy aptece. Natomiast kina, teatry, restauracje powinny być dostępne tylko dla osób posiadających tak zwany certyfikat covidowy – dodała.

Szpitale musiały ograniczyć diagnostykę

Zaznaczyła, że z punktu widzenia władz samorządowych sprawa nie dotyczy bezpieczeństwa osób zaszczepionych. – To jest problem miejsc w szpitalach, które są zajmowane przez osoby niezaszczepione, które często bardzo ciężko przechodzą COVID-19. Jako organy prowadzące szpitale widzimy, że z tego powodu w placówkach trzeba ograniczać planowe operacje, ograniczać liczby łóżek szpitalnych dla pacjentów z innymi chorobami niż COVID-19 – podkreśliła.

Stochniałek oceniła, że z powodu zmian dokonanych w lecznicach spowodowanych pandemią szpitale musiały ograniczyć diagnostykę innych niż COVID-19 schorzeń. – Z myślą o odpowiedzialnych obywatelach, którzy się zaszczepili i chcą teraz normalnie korzystać z opieki medycznej w pozostałym zakresie, oczekujemy wprowadzenia obowiązkowych szczepień i ograniczenia usług dostępnych dla osób niezaszczepionych – wyjaśniła.

Władze województwa „nie chcą milczeć” wobec braku działań rządu

Pytana o sens przyjmowania tego typu stanowiska kierowanego do władz centralnych Stochniałek zaznaczyła, że samorząd województwa „nie może milczeć”. – Bierność rządu w obawie o swój elektorat szkodzi wszystkim obywatelom, więc bardzo mocno chcemy podkreślić to, że samorząd wielkopolski w ten sposób właśnie myśli – powiedziała.

– Jesteśmy ostatnim krajem w Europie, który nic nie robi. Gdy popatrzymy na inne państwa, w sprawie COVID-19 wszędzie są prowadzone mniej lub bardziej radykalne działania. A u nas jest milczenie i udawanie, że problemu nie ma. Tymczasem system jest coraz bardziej niewydolny – oceniła.

Sytuacja medyczna w szpitalach gorsza niż w zeszłym roku

Dodała, że obecnie problemem nie jest liczba łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID-19. – Mamy szpitale tymczasowe. Także łóżka są, natomiast nie ma ludzi, którzy mieliby przy nich pracować, ponieważ to są ci sami lekarze, którzy powinni pracować na swoich oddziałach i leczyć swoich pacjentów – wskazała.

Odpowiedzialna w zarządzie województwa wielkopolskiego za sprawy zdrowotne Stochniałek oceniła, że obecna sytuacja systemu opieki medycznej jest gorsza niż rok temu.

– O ile w pierwszej, drugiej, a nawet trzeciej fali koronawirusa można było przekonać ludzi, żeby pracowali ponad swoje siły, tak w tej chwili system jest na tyle przeciążony, a ci ludzie są tak zmęczeni, iż żadne pieniądze nie są w stanie „kupić” możliwości ich pracy na przykład na oddziałach covidowych – mówiła.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że minionej doby w Wielkopolsce wykryto 1694 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 lub współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami zmarło 19 mieszkańców regionu.

Przypominamy ze wprowadzenie przez Morawieckiego i Niedzielskiego obostrzeń kowidowych będzie niezgodne z prawem.

Więcej dowiesz się z artykułu:

Przeczytaj też:

Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.

Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.

Informujemy, iż porada prawna w zakresie COVID udzielana jest każdemu klientowi bezpłatnie.

Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: ?darowizna na działalność?
IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. ? czw.: 11:00 ? 17:00
Piątek: 10:00 ? 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. Jak można postulować o wpisanie szczepionki na listę obowiązkowych szczepień – jeśli ta jest w fazie badań i dopuszczona tylko w trybie awaryjnym? Czy ci ludzie chodzili do szkoły? pytam o podstawówkę oczywiście…

Napisz Komentarz

Exit mobile version