Ministrowie rozwoju G7 zgodzili się utworzyć Globalny Sojusz Bezpieczeństwa Żywnościowego w celu walki z kryzysem. Niemiecka minister współpracy gospodarczej i rozwoju Svenja Schulze powiedziała, że ​​wojna na Ukrainie „drastycznie pogorszyła światową sytuację żywnościową”. Z powodu Federacji Rosyjskiej światu grozi największy głód od czasów II wojny światowej.

Minister zaproponował stworzenie takiego sojuszu na posiedzeniu Banku Światowego i otrzymał wsparcie od prezesa instytucji finansowej Davida Malpassa. W następstwie tej decyzji G7, w skład której wchodzą Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Francja, Kanada, Stany Zjednoczone i Japonia, ma teraz na celu włączenie innych partnerów do sojuszu, aby zapewnić szybką, skuteczną i trwałą reakcję na kryzys żywnościowy. Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Niemiec.

„W związku z tym musimy podjąć zdecydowane i skoordynowane działania oraz zapewnić szybkie dostawy zboża. Chcemy jednak również zapewnić, aby struktury stale się zmieniały, aby kraje rozwijające się mogły w przyszłości być bardziej samowystarczalne, a nie zależeć na światowym rynku” – powiedział Schulze.

Oprócz Banku Światowego, G7 i Komisji Europejskiej Sojusz jest już wspierany przez Globalny Zespół Reagowania Kryzysowego ONZ, Norwegię, Danię, Unię Afrykańską, Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (WFP) oraz Międzynarodowy Fundusz na rzecz Rozwój rolnictwa.

Ukraina ostrzegła przed światowym kryzysem żywnościowym

Minister Polityki Agrarnej i Żywnościowej Ukrainy Mykoła Solski na konferencji ministrów rolnictwa G7 powiedział, że świat oczekuje kryzysu żywnościowego w związku z blokowaniem ukraińskich portów przez Rosję . Może to prowadzić do wewnętrznej niestabilności politycznej, istnieje możliwość wybuchu konfliktów, a także masowej migracji ludności z Azji i Afryki. Poinformowano o tym na rządowym portalu.

„Z powodu blokady ukraińskich portów morskich na rynek światowy nie weszło 7 mln ton pszenicy, 14 mln ton ziarna kukurydzy, 3 mln ton oleju słonecznikowego i 3 mln ton makucha słonecznikowego oraz innych upraw. doprowadziło już do rekordowego wzrostu cen na rynku światowym i nieuchronnie doprowadzi do globalnego kryzysu żywnościowego i wzrostu inflacji – powiedział szef resortu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

2 komentarze

  1. Na szczęście 'polska’ wciąż jeszcze nie należy do G7 i wystarczy, że nie pozwoli się okradać z własnej naszej żywności.

Napisz Komentarz

Exit mobile version