Polskie MSZ pozytywnie oceniło przedłożenie do Rady Najwyższej Ukrainy projektu ustawy o szczególnym statusie prawnym obywateli polskich, którą zapowiedział Wołodymyr Zełenski, nazywając ją symboliczną.

Wcześniej Zełenski zapowiedział podpisanie z Polską umowy ułatwiającej przekraczanie granic. Według niego między krajami nie powinno być żadnych granic ani barier, gdyż narody ukraiński i polski od dawna nie są mentalnie rozdzielone. Ponadto posłanka ukraińskiego parlamentu Olga Sovgirya poinformowała, że ​​Zełenski zapowiedział przedłożenie do Rady Najwyższej projektu ustawy o szczególnym statusie prawnym obywateli polskich na Ukrainie.

„To symboliczny gest ze strony prezydenta Zełenskiego i Rady Najwyższej. Ale musimy pamiętać, że wielu Polaków mieszka na Ukrainie. Są to potomkowie Polaków z czasów, gdy część tego terytorium znajdowała się w granicach I lub Druga Rzeczpospolita Obojga Narodów. A jeśli teraz będą mieli polski paszport, to będą mieli dodatkowe przywileje z tym związane – powiedział w polskiej telewizji wiceminister spraw zagranicznych RP Marcin Przydacz.

„Ale co najważniejsze, Polacy, którzy dziś wyjeżdżają na Ukrainę, do Lwowa czy Kijowa , którzy chcą inwestować lub prowadzić biznes na Ukrainie, również będą mogli otrzymać pewne przywileje jako obywatele Ukrainy” – dodał.

Zdaniem Przydacza „jest to gest symboliczny, ale może mieć konkretny wymiar praktyczny, na pewno zbliży nasze narody, także z prawnego punktu widzenia”. „Byłbym wdzięczny za ten gest” – zakończył.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. A kto chce wyjechać na Ukrainę? Chętnych nie widać za to chętni do przyjazdu do Polski uzyskania obywatelstwa a następnie już jako obywatele UE wyjazdu na zachód jak dotąd w ilości 3.5 miliona.

Napisz Komentarz

Exit mobile version