Z danych Straży Granicznej wynika Ukraińcy, są grupą najczęściej niewpuszczaną do Polski i Unii Europejskiej.

Jak pisze „Rzeczpospolita” z danych Straży Granicznej za pierwsze półrocze tego roku wynika, że 11 112 Ukraińców otrzymało w tym roku zakaz wjazdu na terytorium Polski.

Aż co trzeci był uznany za osobę zagrażającą bezpieczeństwu naszego państwa lub państw unijnych. Na drugim miejscu są Białorusini (903 nie wpuszczono do Polski), na trzecim – Gruzini (827 osób z zakazem), a także Rosjanie (204) i Turcy (199).

POLECAMY: Ich bezczelność nie zna granic. Ukrainka poszła do lekarza a po wizycie złożyła na niego skargę

„Ukraińcy stanowią blisko 90 proc. wszystkich odmów na granicach zewnętrznych UE i są niechlubnymi liderami od kilku lat, np. w 2021 r. 27 739 obywateli tego kraju otrzymało zakaz wjazdu do Polski, w tym ponad 5 tys. to osoby uznane za niebezpieczne, w 2020 – 10,3 tys., a w 2019 r. – aż 58 tys.” – czytamy w dzienniku.

POLECAMY: »Zbierz ogórki, zrób pierogi«. UE nie chce już pomagać Ukraińcom

Według gazety, Straż Graniczna precyzuje, że najwięcej otrzymało odmowę w pierwszych dwóch miesiącach 2022 r. Natomiast w kolejnych pięciu miesiącach – a więc od 24 lutego do 24 lipca – zakaz wjazdu otrzymało 4,8 tys. obywateli Ukrainy, w większości wydanych w ostatnich tygodniach – od ok. maja.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sami nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy: UE tnie pomoc dla Ukrainy

„Odmowy dotyczyły osób, które nie miały ważnych dokumentów podróży, a ich wjazd na terytorium Polski nie miał związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, lecz miał charakter regularnego ruchu granicznego, czyli podlegały kontroli granicznej na zasadach określonych w kodeksie granicznym Schengen, co jest równoznaczne z tym, że musiały mieć wszystkie dokumenty podróży” – wyjaśnia „Rz” por. Anna Michalska, rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej.

SC

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version