Roczna inflacja na Litwie w lipcu wyniosła rekordowe 21,6%, przy czym znaczący wpływ na wskaźnik miały rosnące ceny żywności, paliw, energii i usług, podał litewski Departament Statystyki.

„Roczna inflacja (w lipcu 2022 r. w stosunku do lipca 2021 r.) wynosi 21,6%. Największy wpływ na inflację roczną miał wzrost cen paliw, mleka i przetworów mlecznych, serów, jaj, energii cieplnej, energii elektrycznej, pieczywa i przetworów zbożowych, paliw stałych, mięsa i przetworów mięsnych, gazu, usług kawiarni, restauracji i podobnych instytucji, usług napraw i przeglądów technicznych pojazdów osobowych, olejów i tłuszczów oraz warzyw – czytamy w komunikacie na stronie internetowej resortu.

Zauważa się, że ceny produktów konsumpcyjnych wzrosły w ciągu roku o 25,6%, natomiast ceny usług o 12,3%.

Pod koniec czerwca roczna stopa inflacji na Litwie wyniosła 20,5 proc.

Na tle sytuacji na Ukrainie, zaprzestania eksportu do Rosji i Białorusi oraz zakłóceń w dostawach, ekonomiści Grupy SEB pogorszyli prognozę dla gospodarek krajów bałtyckich w 2022 i 2023 roku, zauważając, że wszystkie powyższe czynniki tymczasowo zakłócą pracę sektorów budowlanego i przemysłowego w drugim i trzecim kwartale.

Wcześniej litewski bank centralny przedstawił działania mające na celu walkę z wysoką inflacją. Po pierwsze, są to środki na dużą skalę, takie jak tymczasowe ustalenie pułapu cen regulowanych, obniżenie stawki VAT. Następnie proponowana jest restrykcyjna polityka fiskalna ograniczająca zagregowany popyt, np. poprzez cięcia wydatków publicznych lub podwyżki podatków.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version