Trwa festiwal propagandy PiS oraz chęci przerzucenia odpowiedzialności za brak węgla, jaki powstał po wprowadzeniu przez nieudaczników oraz części opozycji embarga na węgiel rosyjski na samorządy. Ostatni swoje wielkie niezadowolenie w tym zakresie wyraziła burmistrz Wołomina, która postanowiła w tej sprawie napisać bardzo ostry list do „eksperta od wyborów kopertowych” Jacka Sasina. W sukurs rządowi poszedł Jarosław Margielski, prezydent Otwocka, który przekonuje, że zapewnił mieszkańcom swojego miasta opał na zimę.

Rząd próbuje podzielić się z samorządami odpowiedzialnością za kryzys węglowy. „Narodowy kłamca” i „ekspert od wyborów kopertowych” przekonują, że opał dotarł do Polski z Kolumbii, ale samorządowcy z całej Polski nie chcą pomóc w jego dystrybucji. Prawie wszyscy włodarze miast i gmin podkreślają, że nie jest ich rolą zajmowanie się sprzedażą węgla. Ponadto w świetle obowiązujących przepisów prawa nie kogą oni prowadzić tego typu handlu.

Więcej o tym pisaliśmy w artykule: Handel węglem, jaki mają na zlecenie rządu realizować gminy sprzeczny konstytucją – opinia

W propagandową narrację nieudaczników z Nowogrodzkiej wpisał się prezydent Otwocka Jarosław Margielski, związany z PiS. Jak wynika z jego słów, w dwa dni załatwił transport węgla z portu w Gdańsku, a następnie zrzucił ten ładunek na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. „Tani węgiel dla mieszkańców Otwocka” – czytamy na grafice promującej sprzedaż na oficjalnym profilu miasta w mediach społecznościowych.

POLECAMY: Miasto Otwock sprzedaje węgiel po 2900 i ekogroszek po 2950 za tonę

Rzekomo tani węgiel kosztuje 2900 zł (orzech) i 2950 zł (ekogroszek). Samorząd wprowadził też reglamentację towaru – maksymalnie można kupić 2 tony surowca. Na plac PSZOK-u trafiło 55 ton węgla klasy orzech i 73 ton ekogroszku. W mieście jest 5 tys. palenisk, co oznacza, że węgla wystarczyło dla zaledwie 64 odbiorców. To niewiele ponad 1 proc. zapotrzebowania.

POLECAMY: Awantura w sejmie o węgiel. Do akcji wkraczają politycy, którzy sami głosowali za embargiem

Posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek współodpowiedzialnego ugrupowania za kryzys węglowy, jaki mamy w Polsce po wprowadzeniu nieuzasadnionego i nieprzemyślanego embarga przekonuje, że w Otwocku urządzono hucpę. „Szopka propagandowa w Otwocku, którą wczoraj sfotografował Szymon Hołownia: ładowarka przerzuca węgiel z ciężarówki na wagę i z powrotem, kręci to TVP. Rozjaśniłam zdjęcie, żeby było widać operatora z prawej, były tam 3 kamery i spora ekipa. Istny Bareja” – napisała polityk.

SC

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version