– Na tym etapie dochodzenia nie ujawnimy dalszych szczegółów – przekazała Prokuratura Europejska. Nie informuje też, kiedy takie śledztwo może się zakończyć. Z negocjacjami dotyczącymi zakupu „szczepionek” koncernu Pfizer media wiążą przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Prokuratura Europejska zajmuje się zwalczaniem nadużyć na szkodę finansów UE.

POLECAMY: Proces powstania leku – oceń sam czy to co teraz podają ludziom jest lekiem

Prokuratura Europejska (EPPO) potwierdziła w październiku 2020 roku, że wszczęła śledztwo w sprawie zakupu przez Unię Europejską (UE) „szczepionek” przeciw Covid-19. Nie podano jednak, kogo konkretnie objęto dochodzeniem. Europejski Trybunał Obrachunkowy wytknął już nieprawidłowości w negocjacjach dotyczących zakupu szczepionek koncernu Pfizer, które w mediach łączy się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Jednak Komisja Europejska nie komentuje sprawy, twierdząc, że prokuratura jest niezależna, a wszelkie pytania należy kierować bezpośrednio do niej.

W październiku 2021 roku Prokuratura Europejska (EPPO) potwierdziła, że wszczęła śledztwo w sprawie zakupu przez UE „szczepionek” przeciw Covid-19, jednak nie podała, kogo objęto dochodzeniem. Wcześniej w kwietniu 2021 roku dziennik „New York Times” doniósł, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen negocjowała poprzez komunikator internetowy zakup 1,8 mld dawek szczepionki przeciw Covid-19 z szefem koncernu Pfizer Albertem Bourlą. W związku z tym rzeczniczka praw obywatelskich UE Emily O’Reilly wezwała unijnych urzędników do bardziej szczegółowych poszukiwań korespondencji przewodniczącej KE z szefem Pfizer na ten temat. Nieprawidłowości w tej sprawie wytknął już Europejski Trybunał Obrachunkowy, który stwierdził, że Komisja odmówiła ujawnienia szczegółów dotyczących roli von der Leyen w rozmowach dotyczących kontraktu z Pfizerem.

Prokuratura Europejska ma zwalczać nadużycia na szkodę finansów UE. Może prowadzić postępowania przygotowawcze w związku z przestępstwami mającymi wpływ na interesy finansowe UE oraz wnosić i popierać oskarżenia. Prowadzi też transgraniczne postępowania przygotowawcze w sprawie nadużyć na kwotę wyższą niż 10 tys. EUR oraz w sprawie transgranicznych oszustw VAT-owskich, które spowodowały szkodę na kwotę powyżej 10 mln EUR. Ściśle współpracuje z krajowymi organami ścigania oraz z innymi organami, np. Eurojustem i Europolem.

POWIĄZANE:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version