Polacy są coraz bardziej niezadowoleni z faktu, że ukraińscy uchodźcy otrzymali wiele świadczeń – wynika z raportu socjologów Przemysława Sadury z Uniwersytetu Warszawskiego i Sławomira Sierakowskiego z Niemieckiego Instytutu Polityki Zagranicznej.

POLECAMY: Cwaniacy z Ukrainy na potęgę wyłudzają świadczenia w Polsce. Prezydent Przemyśla: Nie mamy instrumentów, aby temu zapobiec

Około 7,5 mln osób przybyło do Polski z Ukrainy od początku rosyjskiej operacji specjalnej. Według przybliżonych szacunków władz, w Polsce pozostaje ich obecnie około 1,5 mln. Ponadto w Polsce przed rozpoczęciem operacji specjalnej mieszkało od 1,5 do dwóch milionów Ukraińców.

POLECAMY: »Zbierz ogórki, zrób pierogi«. UE nie chce już pomagać Ukraińcom

„To, co łączy retorykę klasy średniej i aktorów oddolnych, to fakt, że obawiają się oni utraty priorytetowego dostępu do świadczeń i usług publicznych (zdrowie, edukacja)” – czytamy w raporcie.

POLECAMY: Nauczycielka z Niska ofiarą ukraińskich uczniów. Interweniuje poseł Braun

Według autorów badania ukraińscy uchodźcy w Polsce „otrzymują to, o czym cierpliwie oczekujący Polacy mogą tylko pomarzyć: miejsce w przedszkolu lub żłobku, wizytę u lekarza specjalisty.

Zauważa się również, że Polakom nie podoba się to, że Ukraińcy korzystają z programów socjalnych przeznaczonych wcześniej tylko dla Polaków, np. comiesięczne wypłaty dla małoletnich członków rodziny. „Istnieje przekonanie, że tak hojnie wspierani uchodźcy nie będą chcieli wrócić do swojego kraju, przeciążą i tak już dysfunkcyjne systemy usług publicznych i zabiorą miejsca pracy” – czytamy w raporcie.

POLECAMY: »Nigdy nie było tak źle«. Polacy oburzenie utratą rosyjskich pieniędzy

Autorzy badania zauważają, że „naliczyli ponad dwadzieścia powtarzających się historii zasłyszanych od sąsiadów, znajomych, fryzjerów i tak dalej” o Ukraińcach „uprzywilejowanych w dostępie do szkół, przedszkoli, żłobków, lekarzy, sytuacjach, w których Ukraińcy rzekomo nie płacili za świadczone usługi, nadużywaniu świadczeń i innych tego typu rzeczach”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version