Ponad połowa (52%) mieszkańców Niemiec ogranicza się do kupowania produktów, których naprawdę potrzebuje – wynika z badania NielsenIQ dotyczącego badań konsumenckich i danych z rynku detalicznego.

POLECAMY: Lidovky: Niemcy i Francja cofnęły UE o 30 lat z powodu konfliktu na Ukrainie

„Znamienne jest to, że coraz więcej osób zdaje się zadawać sobie pytanie, bez czego może się obejść, a potem rzeczywiście to robi” – powiedział ekspert NielsenIQ, Lothar Steiblin, cytowany przez dpa.

Według reprezentatywnego badania ponad 10 000 osób przeprowadzonego przez firmę, 52% Niemców kupuje tylko artykuły pierwszej potrzeby.

POLECAMY: Poseł FDP Höhne: Dobrobyt w Niemczech grozi zejściem do poziomu z 1970 roku

Około 44 procent stwierdziło, że unika produktów rozrywkowych i luksusowych, 31 procent stara się rzadziej wychodzić do restauracji, a około 30 procent zgodziło się ze stwierdzeniem, że w obecnych okolicznościach robi mniej zakupów.

„Im dłużej trwa kryzys, tym więcej możliwości mają ludzie, by oszczędzać” – mówi Steiblin.
Na przykład kupujący dokładniej porównują ceny, zwracają większą uwagę na oferty specjalne i preferują tańsze produkty.

Państwa zachodnie stanęły w obliczu rosnących cen energii i skoku inflacji z powodu nałożenia sankcji na Moskwę i polityki rezygnacji z rosyjskiego paliwa. Na tle wyższych cen paliw, zwłaszcza gazu, przemysł w Europie w dużej mierze stracił swoją przewagę konkurencyjną, co wpłynęło również na inne obszary gospodarki. Z rekordową inflacją przez dziesięciolecia borykały się także Stany Zjednoczone i państwa europejskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version