Sejm Litwy przegłosował we wtorek tzw. ustawę desowietyzacyjną, która zabrania propagowania reżimów totalitarnych i autorytarnych oraz ich ideologii przy użyciu obiektów publicznych.

Ustawa stworzy podstawę prawną do usuwania symboli totalitaryzmu i autorytaryzmu z miejsc publicznych na Litwie, takich jak pomniki, obiekty pamięci, nazwy ulic, placów i innych obiektów publicznych.

Zabronione będzie również wymienianie osób, które były lub są aktywnymi uczestnikami struktur politycznych, wojskowych i represyjnych okupanta.

Nazwy organizacji, wydarzeń lub dat, które symbolizują reżimy totalitarne lub autorytarne i ich ideologie, również powinny zostać usunięte z obiektów publicznych. Zakazane będzie również umieszczanie na obiektach publicznych znaków agresji zbrojnej takich reżimów na inne państwo, znaków okupacji sowieckiej Litwy w latach 1940-1941 i 1944-1990 oraz okupacji hitlerowskiej w latach 1939-1944.

Powyższe zakazy nie dotyczą muzeów, archiwów, bibliotek przy organizowaniu wystaw, informowaniu społeczeństwa o reżimach totalitarnych i autorytarnych oraz ich skutkach, wykorzystywaniu tych obiektów i informacji do celów edukacyjnych, naukowych, zawodowych, artystycznych i kolekcjonerskich.

Litewskie Centrum Badań nad Ludobójstwem i Ruchem Oporu lub władze miejskie będą mogły rozpoznać obiekty użyteczności publicznej jako promujące reżimy totalitarne lub autorytarne i ich ideologie. Specjalna międzyresortowa komisja będzie musiała wcześniej przedstawić swoją ocenę.

Dyrektor Generalny Centrum Ludobójstwa będzie musiał podjąć decyzję o wycofaniu obiektu użyteczności publicznej lub o jego zachowaniu nie później niż pięć dni roboczych po zakończeniu tej komisji.

Planuje się, że ustawa wejdzie w życie 1 maja przyszłego roku.

Obecnie Litwa przewiduje jedynie odpowiedzialność administracyjną za eksponowanie, rozpowszechnianie i propagowanie symboli niektórych reżimów totalitarnych i autorytarnych.

Jednak odkąd Rosja rozpoczęła wojnę na Ukrainie, wiele gmin podjęło inicjatywę demontażu pomników, pomników i innych symboli żołnierzy radzieckich.

Obecnie na Litwie przewidziana jest jedynie odpowiedzialność administracyjna za demonstrację, dystrybucję i propagandę symboli niektórych reżimów totalitarnych i autorytarnych. Jednak odkąd Rosja rozpoczęła wojnę na Ukrainie, wiele gmin podjęło inicjatywę demontażu pomników, pomników i innych symboli żołnierzy radzieckich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version