Straż Graniczna poinformowała we wtorek o zatrzymaniu trzech osób z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii, którzy byli przemytnikami nielegalnych imigrantów. Grozi im kara 8 lat pozbawienia wolności. W placówce SG w Nowym Dworze zatrzymano łącznie 5 kurierów, w tym obywatela Białorusi, obywatela Mołdawii i 3 obywateli Ukrainy, którzy mieli odebrać nielegalnych migrantów.

Dodatkowo, zatrzymano dwóch obywateli Afganistanu, którzy mieli przeprowadzić cudzoziemców przez granicę, przekazać ich kurierom i szybko wrócić na Białoruś.

Wcześniej, Straż Graniczna poinformowała o zatrzymaniu dwóch obywateli Uzbekistanu, którzy pomagali w przemyt nielegalnych imigrantów. Od początku 2023 roku, funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali łącznie 76 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekraczaniu granicy, za co grozi im kara 8 lat pozbawienia wolności.

W ciągu ostatniej doby najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy (40 osób) odnotowano na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Mielniku (15 obywateli Iranu, 14 obywateli Egiptu, 10 obywateli Afganistanu i obywatel Iraku). W okolicy Krynek, grupa dziewięciu cudzoziemców próbowała przepłynąć rzekę Świsłocz na pontonie, ale po zauważeniu polskich patroli, wszyscy wycofali się na Białoruś.

Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Bobrownikach, czterech cudzoziemców (dwóch obywateli Komorów i dwóch obywateli Senegalu) przeprawiło się przez rzekę Świsłocz na polską stronę.

„Goście” Morawieckie coraz bardziej zuchwali

Niedawno policja zatrzymała dwóch obywateli Ukrainy i jednego obywatela Mołdawii w związku z serią włamań do domów i mieszkań w powiecie pszczyńskim. We wcześniejszych incydentach, trzej obywatele Ukrainy zostali zatrzymani przez policję we Wrzeszczu w związku z rozbojem, gdzie zaatakowali mężczyznę w taksówce. W Poznaniu, w styczniu, kanibal z Ukrainy odgryzł kawałek ucha kobiecie po wtargnięciu do jej samochodu i wcześniej uszkodził kilka innych pojazdów, za co został zatrzymany. W Częstochowie, również w styczniu, policja zatrzymała obywatela Ukrainy, który kierował dostawczym oplem, który wcześniej ukradł terenu jednej z firm w Bytomiu.

POLECAMY: Kompletnie pijany Ukrainiec kierował cysterną na autostradzie A4. W Mokrej został ujęty

W styczniu funkcjonariusze Straży Granicznej z placówek w Medyce i Korczowej zatrzymali dwa auta o szacunkowej wartości 78 tys. zł, których obywatele Ukrainy próbowali wywieźć z Polski. To pierwsze ujawnione w tym roku przypadki przestępczości związanej z pojazdami na podkarpackiej granicy. Podobne zdarzenie miało miejsce 18 grudnia, gdy dwóch obywateli Ukrainy próbowało wywieźć kradzione samochody o łącznej wartości 110 tys. zł. W listopadzie dwóch obywateli Ukrainy zostało zatrzymanych przez policjantów z Czechowic-Dziedzic za pobicie mężczyzny przed sklepem. W październiku ubiegłego roku policja w Nowym Tomyślu zatrzymała obywatela Ukrainy, który prowadził pojazd mając w organizmie prawie 6 promili alkoholu. Obywatel Ukrainy będzie odpowiadał przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, a grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna.

POLECAMY: Goście PiS pokazują, co potrafią. Pijany Ukrainiec staranował autem szlaban graniczny

Przemyt ludzi – co na to mówi polskie prawo?

Przemyt ludzi to działalność nielegalna, która polega na przewożeniu ludzi przez granice państw bez wymaganych dokumentów lub wbrew obowiązującym przepisom. Jest to poważne przestępstwo, które stanowi naruszenie praw człowieka i może prowadzić do różnych form wykorzystywania ludzi, takich jak handel ludźmi, praca przymusowa lub prostytucja.

W Polsce przemyt ludzi jest surowo karany przez prawo. Zgodnie z polskim Kodeksem Karnym, za przemyt ludzi grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a w przypadku przestępstwa zorganizowanego, kara ta może zostać podwyższona do 12 lat pozbawienia wolności. Warto również zaznaczyć, że kara ta może być zaostrzona w przypadku, gdy przemyt ludzi został popełniony z użyciem przemocy lub groźby.

W Polsce istnieją również specjalne jednostki zajmujące się zwalczaniem przestępstw związanych z przemytem ludzi, takie jak np. Komenda Główna Policji lub Straż Graniczna. Mają one za zadanie monitorowanie granic kraju, wykrywanie prób nielegalnego przekraczania granicy przez osoby bez wymaganych dokumentów oraz zwalczanie zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się przemytem ludzi.

Podsumowując, przemyt ludzi to działalność nielegalna i stanowi poważne przestępstwo. Polskie prawo surowo karze osoby, które dopuszczają się tego typu działań, a specjalne jednostki zajmujące się zwalczaniem przestępstw związanych z przemytem ludzi monitorują granice kraju i podejmują działania mające na celu zapobieganie temu typowi przestępstw.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version