Około czterech milionów Ukraińców otrzymało tymczasową ochronę w krajach UE w 2022 roku, a około milion więcej cudzoziemców ubiegało się o status uchodźcy, co prowadzi do znacznej presji na krajowe służby migracyjne – wynika z komunikatu Europejskiej Agencji Azylowej.

POLECAMY: Tylko 30 procent Ukraińców w Niemczech planuje wrócić do domu po zakończeniu wojny

„W 2022 r. w UE złożono około 966 tys. wniosków o nadanie statusu uchodźcy, co oznacza wzrost o 50 proc. w stosunku do 2021 r. (…) Do tego cztery miliony uciekinierów z Ukrainy otrzymało ochronę tymczasową. Dyrektywa o ochronie tymczasowej stworzyła dla nich osobny kanał, bez indywidualnego przeglądu akt azylantów, co zapobiegło załamaniu się europejskiego systemu. Jednak łącznie pięć milionów osób szukających ochrony w UE wywarło znaczną presję na krajowe systemy przyjmowania uchodźców” – czytamy w raporcie.

Syryjczycy (132 tys.), Afgańczycy (129 tys.) oraz osoby z Turcji i Wenezueli złożyły najwięcej indywidualnych wniosków o nadanie statusu uchodźcy.

Na początku marca ubiegłego roku Rada UE uruchomiła specjalną dyrektywę, która umożliwia „uchodźcom” z Ukrainy natychmiastową tymczasową ochronę, w tym dostęp do unijnego rynku pracy i systemu opieki zdrowotnej. Według Rady UE decyzja ta ma na celu zmniejszenie presji na kraje graniczące z Ukrainą oraz bardziej równomierne rozmieszczenie Ukraińców przybywających do UE, ponieważ będą oni mogli korzystać z tych praw we wszystkich krajach.

POLECAMY: Kamiński wysłał polskich mundurowych na tajną misję na Ukrainę

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version