Decyzja ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka, podjęta na początku grudnia 2022 roku, dotycząca liczby żołnierzy rezerwy, którzy zostaną wezwani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe w roku 2023, może mieć istotny wpływ na polskie siły zbrojne. Rozporządzenie podpisane przez ministra określa precyzyjną ilość żołnierzy rezerwy, którzy będą zobowiązani wziąć udział w szkoleniach wojskowych w przyszłym roku. Zdaniem ekspertów, takie ćwiczenia są ważne dla utrzymania gotowości obronnej kraju oraz zwiększenia zdolności operacyjnych wojsk polskich w sytuacjach kryzysowych. Decyzja ministra Błaszczaka może również wpłynąć na kształtowanie się polityki obronnej kraju oraz na rozwój i modernizację sił zbrojnych.

Planujemy, by w ćwiczeniach udział wzięła niewielka grupa osób bez doświadczenia – maksymalnie do 3 tys. – posiadająca atrakcyjne dla wojska kwalifikacje” – wyjaśnia rzeczniczka CWCR ppłk Justyna Balik.

Wykonujesz ten zawód? Możesz zostać powołany do armii

Poza zdolnością do pełnienia służby wojskowej, która oceniania jest na podstawie kilkunastu kryteriów, o powołaniu do armii i na ćwiczenia będzie miał wpływ również zawód, pełniony przez potencjalnych kandydatów. W związku z tym, że dostrzeżono zapotrzebowanie na żołnierzy, wyróżniających się pożądanymi w wojsku umiejętnościami, wezwania będą kierowane szczególnie od osób, reprezentujących konkretne dziedziny. Wśród nich znajdują się nawet informatycy, co wynika z wykorzystywanych w armii technologii informatycznych.

Pod uwagę zostaną wzięci oczywiście przedstawiciele wybranych zawodów medycznych, a w tym zakresie mężczyzn wspomogą również kobiety, które zgodnie z projektem rozporządzenia będą miały obowiązek zgłosić się do kwalifikacji wojskowej.

Kto może zostać powołany na ćwiczenia wojskowe i co będzie robił

Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny ćwiczenia wojskowe odbywają żołnierze pasywnej rezerwy, czyli osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, ale nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej, nie podlegają militaryzacji oraz nie ukończyły 55. roku życia (w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63. roku życia). Warto pamiętać, że do kwietnia 2022 r. rezerwa była jedna. Tworzyli ją i ci, którzy z wojskiem nie mieli do czynienia – przeszli kwalifikację wojskową, ale nie odbyli przeszkolenia wojskowego i nie złożyli przysięgi, i byli wojskowi, ochotnicy po służbie przygotowawczej, żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. Od 23 kwietnia mamy dwie rezerwy: pasywną i aktywną. Rezerwę pasywną tworzą wszystkie osoby, które:

  • przeszły kwalifikację wojskową (czyli mają określoną kategorię zdolności do służby wojskowej), ale nie odbyli czynnej służby wojskowej i nie złożyli przysięgi,
  • mają jakikolwiek kurs wojskowy (np. dwutygodniowy w WOT, lub miesięczny w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej), ale nie złożyły przysięgi wojskowej,
  • złożyły przysięgę wojskową, mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej i nie są zainteresowane służbą w wojsku

Ćwiczenia odbywają w jednostkach wojskowych i związkach albo jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi obrony narodowej oraz przez niego nadzorowanych (lub w innych podmiotach wskazanych przez niego). Mogą polegać na udziale w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, w akcjach poszukiwawczych oraz ratowaniu życia ludzkiego.

Rezerwiści pasywni są powoływani na ćwiczenia:

  • jednodniowe;
  • krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni;
  • długotrwałe – trwające nieprzerwanie do 90 dni;
  • rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego

Łącznie czas trwania ćwiczeń żołnierza pasywnej rezerwy nie może przekraczać 90 dni w ciągu roku, przy czym ćwiczenia trwające do 24 godzin może on odbywać nie więcej niż trzy razy w roku, a pozostałe — raz w roku. Limitu tego nie stosuje się do działań związanych ze zwalczaniem klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, akcjami poszukiwawczymi oraz ratowania życia ludzkiego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version