W Polsce wiele dzieci uchodźców uczęszcza do szkół z przerwami na alarmy bombowe lub w ogóle nie ma możliwości regularnego kształcenia – wynika z artykułu opublikowanego w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”.

POLECAMY: Czarnek: »My nie jesteśmy od tego, żeby wymuszać szczepienia na ukraińskich dzieciach« jednak na polskich to robił

Liczba dzieci „uchodźców” uczących się w polskich szkołach podstawowych wynosi 122 tysiące, a w szkołach ponadpodstawowych 28 tysięcy. To oznacza, że co czwarty nastolatek w wieku 15-18 lat, który przybył do Polski po wybuchu wojny, chodzi do polskiej szkoły.

POLECAMY: Czarnek podał ile Polaków kosztowała edukacja ukraińskich dzieci

Ukraińcy przebywający w Polsce zapisują swoje dzieci do polskich szkół z różnych powodów, w tym z praktycznych względów. Przedłużająca się nauka zdalna w ukraińskim systemie edukacji uniemożliwiłaby matkom podjęcie pracy w Polsce, a dzieci pozostałyby bez opieki. Dlatego rodzice decydują się na naukę ich dzieci w polskich szkołach, aby zapewnić im odpowiednie kształcenie i opiekę podczas ich nieobecności.

POLECAMY: Z ofiary stała się »podejrzaną«. W Tarnobrzegu odbyła się pikieta w obronie nauczycielki, która z powodu poglądów »podpadała« ukraińskim uczniom

„Wiadomo, że polskie szkoły nie były w stanie pomieścić setek tysięcy dodatkowych dzieci z dnia na dzień. Obecnie jednak wiele dzieci w ogóle nie korzysta z edukacji albo nie wiemy, czy korzysta. Przyjęliśmy, że uczą się online w ukraińskich szkołach. Jednak oczekiwanie, że państwo, które w stanie wojny, bombardowane i którego infrastruktura jest codziennie niszczona i w którym są przerwy dostawy prądu, dźwignie ciężar edukacji obywateli przebywających w Polsce, jest nieracjonalne” – oceniła w rozmowie z „Rz” Agnieszka Kosowicz, prezeska Polskiego Forum Migracyjnego.

Według informacji zawartych w dzienniku, zagraniczne organizacje, w tym Fundacja CARE International w Polsce (CARE), zaczęły interesować się sytuacją ukraińskiej młodzieży, która nie uczęszcza do polskich szkół. CARE chce zbadać potrzeby tych dzieci i młodzieży oraz zapewnić im odpowiednie wsparcie.

Zgodnie z prawem oświatowym w Polsce, nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego, w którym dziecko kończy 7 lat. Jednakże nauka to nie tylko obowiązek, ale również prawo zagwarantowane konstytucyjnie. Tak wynika z artykułu opublikowanego w gazecie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version