Znęcanie się nad zwierzętami jest karalne. Ustawodawca wprowadził jednak mechanizm, który pozwala na czasowe odebranie zwierzęcia właścicielowi lub opiekunowi do czasu, aż kwestia ewentualnego krzywdzenia zwierzęcia nie zostanie ostatecznie wyjaśniona.
POLECAMY: Zwierzęta też mają swoje prawa. RPO podejmuje interwencję w ich obronie
Dwa tryby odbioru zwierzęcia
W ustawie o ochronie zwierząt ustawodawca uregulował dwa tryby, w których zwierzę może zostać odebrane właścicielowi lub opiekunowi. Pierwszy z nich to odbiór po wydaniu decyzji przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Drugi ma miejsce w przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawanie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu lub zdrowiu. Wtedy policjant, strażnik gminny lub upoważniony przedstawiciel organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, odbiera zwierzę, zawiadamiając o tym niezwłocznie wójta (burmistrza, prezydenta miasta), celem podjęcia decyzji w przedmiocie odebrania zwierzęcia.
Gdzie trafia odebrane zwierzę?
W decyzji stanowiącej o odbiorze zwierzęcia organ wykonawczy gminy musi wskazać miejsce lub podmiot, któremu zwierzę zostanie przekazane. Może to być schronisko dla zwierząt, jeżeli jest to zwierzę domowe lub laboratoryjne, gospodarstwo rolne wskazane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), jeżeli jest to zwierzę gospodarskie, lub ogród zoologiczny albo schronisko dla zwierząt, jeżeli jest to zwierzę wykorzystywane do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych lub utrzymywane w ogrodach zoologicznych.
Ważne: W przypadku braku zgody któregoś z ww. podmiotów lub wystąpienia innych okoliczności uniemożliwiających przekazanie zwierzęcia, zwierzę może zostać nieodpłatnie przekazane innej osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej albo osobie fizycznej, która zapewni mu właściwą opiekę.
Możliwość adopcji odebranego zwierzęcia
Wydanie decyzji przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oznacza tylko czasowy odbiór zwierzęcia. Ma więc na celu zabezpieczenie jego losu do czasu ostatecznego wyjaśnienia sprawy – nie oznacza utraty prawa własności przez adresata decyzji. Dopiero na etapie postepowania sądowego możliwe jest orzeczenie przepadku zwierzęcia.
Ważne: Odebrane zwierzę podlega zwrotowi, jeżeli sąd nie orzeknie przepadku zwierzęcia, a także jeżeli postępowanie karne w tej sprawie zostanie umorzone.
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527
📧 kontakt@legaartis.pl
Podstawa prawna: