Sąd Najwyższy trafiło pytanie związane z tym, czy firma może żądać otrzymania pieniężnego zadośćuczynienia od osoby prywatnej, która umieściła negatywną opinię w internecie naruszającą jej dobra osobiste. Pytanie to zostało przekazane przez sąd w Gdańsku, który uznał, że firma nie odczuwa takiego samego rodzaju szkody, jak osoba fizyczna.

POLECAMY: Hejt wobec sprzedawcy w internecie narusza jego dobra osobiste

Sąd Apelacyjny w Gdańsku przekazał pytanie do Sądu Najwyższego, ponieważ firma, która wytoczyła pozew, domagała się zadośćuczynienia za naruszenie swoich dóbr osobistych, ale Sąd Apelacyjny zauważył, że firma jako osoba prawna nie odczuwa takiej samej szkody jak osoba fizyczna i może korzystać tylko z ochrony niemajątkowej lub innych instrumentów prawnych w przypadku szkody majątkowej. W tym konkretnym przypadku firma sprzedająca pompy ciepła pozwała osobę, która umieściła negatywną opinię o produktach firmy w internecie, za żądanie usunięcia opinii, zamieszczenia oświadczenia prostującego oraz zadośćuczynienia w wysokości 22 tys. złotych.

W maju ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Gdańsku uwzględnił w dużej mierze żądania firmy i zasądził od pozwanego 5 tys. złotych zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych. Pozwany odwołał się od tego wyroku, a odwołanie to trafiło do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. W uzasadnieniu swojego pytania z marca tego roku, które zostało przekazane do Sądu Najwyższego, Sąd Okręgowy przypomniał, że zgodnie z Kodeksem cywilnym sąd może przyznać zadośćuczynienie pieniężne temu, którego dobro osobiste zostało naruszone, a przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych.

W uzasadnieniu swojego pytania Sąd Apelacyjny w Gdańsku zaznaczył, że mimo że w wielu przypadkach sądy przyznają firmom zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych, pojawiają się także wyroki, które nie przyznają takich roszczeń. Sąd ten zwrócił uwagę, że w wyrokach, w których przyznano zadośćuczynienie firmie, argumentowano, że pojęcie krzywdy nie dotyczy tylko cierpień fizycznych i psychicznych osób fizycznych, a orzeczenie zadośćuczynienia ma także funkcje satysfakcjonującą, represyjną oraz prewencyjno-wychowawczą. Sąd Apelacyjny w Gdańsku podzielił przekonanie, że firmy nie odczuwają krzywdy w ten sam sposób co osoby fizyczne i może ona jedynie skorzystać z ochrony niemajątkowej i innych instrumentów prawnych.

„Cała konstrukcja ochrony prawnej dóbr osobistych, tak o charakterze majątkowym, jak i niemajątkowym, została ukształtowana przede wszystkim z myślą o osobach fizycznych, a objęcie nią osób prawnych jest możliwe tylko przy odpowiednim zastosowaniu przepisów” – wskazano w uzasadnieniu pytania.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku uważa, że stosowanie do osób prawnych przepisów o ochronie dóbr osobistych wyklucza przyznanie zadośćuczynienia, ponieważ osoba prawna nie ma sfery uczuć i nie może odczuwać krzywdy, jak osoba fizyczna. Odczucia, system wartości i wolna wola osób fizycznych nie mogą być traktowane jako projekcja odczuć, systemu wartości i wolnej woli osoby prawnej. Sąd podkreślił, że osoba prawna może korzystać jedynie z ochrony niemajątkowej oraz innych instrumentów prawnych w przypadku doznania szkody majątkowej, ale nie może żądać zadośćuczynienia pieniężnego za naruszenie jej dóbr osobistych.

W pytaniu do SN podano również, że zadośćuczynienie pieniężne za poniesioną krzywdę powinno przede wszystkim pełnić funkcję rekompensującą, a inne funkcje, o których mówią sądy, takie jak funkcja represyjna czy prewencyjno-wychowawcza, są tylko dodatkowe.

Pytanie zostało zarejestrowane w Sądzie Najwyższym i przekazane do rozpatrzenia przez trzech sędziów Izby Cywilnej.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version